Štát spustil vlastný dopravný servis, web stál milióny eur

Vybudovanie Národného systému dopravných informácií stálo 14,2 milióna eur, jeho prevádzka vyjde ročne na 1,5 milióna eur

ŽILINA 11. januára (WebNoviny.sk) - Nový web z dielne ministerstva dopravy informuje o dopravných nehodách, aktuálnych zdržaniach na cestách či meškaniach vlakov, ale aj o počasí a údržbe na dopravných komunikáciách.

Národný systém dopravných informácií je od utorka dostupný na webovej stránke www.odoprave.info a tiež cez mobilnú aplikáciu "O doprave".

"Všetky dáta, ktoré máme na ministerstve dopravy, vieme zabezpečiť z prvej ruky. Či to je Národná diaľničná spoločnosť, či sú to letiská, železnice a samozrejme aj niektoré cyklotrasy. Tento systém pomôže ľudom lepšie sa zorientovať v aktuálnej situácii v doprave, ušetrí im čas a verím, že aj zvýši bezpečnosť," povedal minister dopravy Arpád Érsek.

Informácie z webu odprave.info môžu okrem verejnosti bezplatne využívať aj médiá alebo prevádzkovatelia súkromných navigačných služieb. "Naším cieľom je poskytovať čo najpresnejšie a najaktuálnejšie informácie o doprave každému, kto o ne má záujem. A práve tento systém môže byť nápomocný aj Žilinskej univerzite, lebo tu školíme špecialistov - dopravákov, ktorí s týmito dátami môžu najlepšie narábať, prípadne dopĺňať tento systém o ďalšie poznatky," dodal minister.

Vybudovanie Národného systému dopravných informácií stálo 14,2 milióna eur, jeho prevádzka vyjde ročne na 1,5 milióna eur. O systém sa stará približne 40 ľudí - pracovisko dispečerov a pracovisko call centra, ktoré zabezpečuje príjem a spracovanie informácií. Okrem webového rozhrania a mobilnej aplikácie je verejnosti k dispozícii aj telefónne číslo 0800 112 112.


Názor po krátkodobom teste (redakcia Nitralive.sk / Michal Šimonek

Aplikácia ľahko stratí GPS signál, v položke cyklotrasy neobsahuje lokálne cyklotrasy v meste, mapa sa dlhšie načítava. Ja osobne nevidím dôvod, prečo by som ju mal používať. Aplikácia Waze je na lepšej úrovni, používajú ju už niekoľko rokov tisícky ľudí. Považujem tento výmysel štátu za mrhanie finančnými prostriedkami.


Takto vyzerá mapa v mobilnej aplikácii O doprave

Štátny dopravný infosystém Štátny dopravný infosystém


Záložka Cyklodoprava v mobilnej aplikácii lokálne cyklotrasy nepozná

Štátny dopravný infosystém


Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené., Nitralive.skKomentáre  

+5 # Hmmm 2017-01-11 16:28
Ako spomínal aj autor článku, je to iba mrhanie peniazmi. Na akú prdel nám je štátny dopravný servis. Každe rádio ho má, máme rôzne aplikácie, NDS ŽSR tiež jednotlivo informujú...

Za 14 miliónov mohli zrekonštruovať radšej nejakú Nemocnicu. A náklady 1,5 mega ročne ? Ty kokso. Títo hajzlíci keď už nevedia vycicať viac štátne inštitúcie, tak vymýšľajú rôzne somariny ako spraviť štátu nielen jednorazové, ale aj pravidelné výdavky. .. Akože šátny dopravný servis, to hádam ani Kim čong Un nemá, nemám slov, je to do plaču aj do smiechu ....
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
+1 # Michal Šimonek 2017-01-11 21:14
V tom je čaro Waze alebo aj Google maps - užívatelia odosielajú dáta. Takto budeme živiť 40 ľudí.

Fakt mohli dať tie peniaze na nemocnice aby sme si nemuseli nosit hajzlak so sebou...
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
+2 # johnnysp29 2017-01-11 21:33
Svine nenažrané, uvariť ich zaživa.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
+1 # johnnysp29 2017-01-12 08:19
A toto náhodou nie je štátne ?
Funguje už niekoľko rokov, hádam aj 10.
http://www.zjazdnost.sk/map/view.html
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
+2 # Liaz 110.2 2017-01-14 20:43
Nie sú to vyhodené peniaze. Išli pre našich a to je veľký rozdiel medzi mrhaním a dobrým úmyslom.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať

Pridať komentár

Bezpečnostný kód
Obnoviť