Divadelná Nitra sa začala standing ovations, DOSKY získali Turzonovová aj Heriban

Standing ovations a niekoľko minútovým potleskom sa v piatok večer začal 21. ročník Medzinárodného festivalu Divadelná Nitra, ktorý potrvá do 26. septembra 2012. Najvýznamnejšie divadelné podujatie na Slovensku slávnostne otvorila fascinujúca tanečná inscenácia svetoznámej režisérky Constanzy Macras Otvorení všetkému.

Bravúrne tanečné výkony profesionálnych tanečníkov z nemeckého súboru DorkyPark a rómskych umelcov zo Slovenska, Maďarska a Českej republiky, rezká hudba virtuózov z česko-slovenskej skupiny Gitans a intímne výpovede rómskych účinkujúcich si získali festivalové obecenstvo. Už v nedeľu večer si budú môcť temperamentnú tanečnú fresku pozrieť aj diváci v Štátnom Divadle Košice. Za ideou projektu stojí Goetheho inštitút, s ktorého podporou toto výnimočné dielo vzniklo. Inscenácia sa zaoberá rómskou otázkou v strednej Európe, ale viac, ako by ju chcelo vyriešiť, dáva priestor samotným rómskym umelcom, aby oni priamo ma scéne premýšľali nad svojim životom.

Macras, ktorá má na konte aj prestížnu nemeckú národnú divadelnú cenu a pravidelne vystupuje po celom svete, sa na Divadelnú Nitru vrátila po siedmich rokoch. A patrí medzi najväčšie hviezdy tohtoročného festivalu.

Na divákov čaká od piatka šesťdňový divadelný maratón plný jedinečných inscenácií z rôznych kútov Európy vrátane Slovenska.

Divadelná Nitra banner


Už tradične sa na úvod Divadelnej Nitry rozdali DOSKY, divadelné ocenenia sezóny.

Najlepšou inscenáciou sezóny 2011 – 2012 sa stala dramatizácia výnimočného románu Jána Roznera Sedem dní do pohrebu Slovenského komorného divadla Martin. Literárne dielo do divadelnej podoby previedol Peter Pavlac a naštudoval ho režisér Ľubomír Vajdička. Hlavný predstaviteľ inscenácie, Dano Heriban, ktorý stvárnil postavu Jána, získal DOSKY za Najlepší mužský herecký výkon sezóny. Témou inscenácie je smrť Roznerovej manželky, po roku 1968 zakázanej prekladateľky Zory Jesenskej a nasledujúcich sedem dní do jej pohrebu. Komentovanie sledu udalostí je nielen odrazom intímneho a súkromného sveta Roznera a Jesenskej, ale tiež excelentnou sondou do spoločensko-politického kontextu nastupujúcej normalizácie 70-tych rokov.

DOSKY za najlepšiu réžiu si vyslúžil Marián Amsler za inscenáciu Pohania, ktorú uvádza Činohra Slovenského národného divadla. Božidara Turzonovová získala DOSKY za Najlepší ženský herecký výkon sezóny v tejto inscenácii. Stvárnila babičku Natáliu, ktorá prinesie do života pohanov trochu viery. Hru Pohania napísala mladá ukrajinská autorka Anna Jablonská, ktorá zahynula pri teroristickom útoku na letisko v Moskve v roku 2011. Slovenské národné divadlo uviedlo jej dielo ako jedno z prvých na svete. Celkovo získali Pohania až šesť nominácií na DOSKY. Inscenácia zobrazuje príbeh nešťastnej rodiny, kde sa všetci navzájom nenávidia a zdá sa, že pre nich neexistuje žiadna perspektíva spolužitia až kým sa nezjaví zbožná babička.

Divadelná Nitra uvádza obe inscenácie ocenené dvoma Doskami v tohtoročnom programe.

Ocenenie za Najlepšiu scénografiu sezóny získal Pavol Andraško za scénu k inscenácii hry Stratiť ruku v Spokane v Činohre Slovenského národného divadla.

Najlepší kostým sezóny vytvorila Marija Havran k projektu Slávy Daubnerovej Iluminárium, Divadlo P.A.T.

DOSKY za Najlepšiu hudbu sezóny si odniesol Jozef Vlk za hudbu k tanečnej inscenácii Rose/3Balet Baletu Bratislava.

Objavom sezóny sa stala mladá herečka Ivana Kubáčková za postavu Hanni v inscenácii Taká fajn baba ako ty z Mestského divadla Žilina.

Fotogaléria DOSKY 2012, autor: Ctibor Bachratý

Zdroj: Divadelná NitraKomentáre  

+1 # chaostar 2012-09-22 23:30
to je cena :)) ako neznehodnocujem hodnotu ocenenia, ale ako drevena lata? takych sa vala za baumaxom na vagon :))
ale ocenujem pana fotografa, ze sa povenoval dvoma zabermi sympatickej slecne/asi moderatorke :)
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
0 # maverick 2012-09-23 00:49
krásne šaty má :)
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať

Pridať komentár

Bezpečnostný kód
Obnoviť