Mesto pripravuje slávnosti Nitra, milá Nitra 2017 + predbežný program

S cieľom zabezpečiť čo najatraktívnejší program, zameraný na všetky vekové kategórie, sa v utorok 23. januára konalo na Mestskom úrade v Nitre prvé pracovné stretnutie

Každoročne začiatkom júla pripravuje mesto Nitra, Nitriansky samosprávny kraj a Biskupstvo Nitra spolu s ďalšími spoluorganizátormi pestrý program mestských slávností Nitra, milá Nitra, Pribinových a Cyrilo-metodských slávností. S cieľom zabezpečiť čo najatraktívnejší program, zameraný na všetky vekové kategórie, sa v utorok 23. januára konalo na Mestskom úrade v Nitre prvé pracovné stretnutie.

O jednotlivých námetoch programu rokovali predseda NSK Milan Belica, primátor Jozef Dvonč, zástupca primátora Nitry Ján Vančo, prednosta mestského úradu Igor Kršiak, riaditeľ Biskupstva Nitra Martin Michalíček, riaditeľ Archeologického ústavu SAV v Nitre Matej Ruttkay, riaditeľ Ponitrianskeho múzea Anton Števko, riaditeľka Krajského osvetového strediska v Nitre Daniela Gundová, vedúca odboru kultúry Mestského úradu v Nitre Dagmar Bojdová a ďalší.

Organizátori si dali za cieľ osloviť mladú generáciu

Prilákať by ich mohlo cyrilo-metodské putovanie od dražovského kostolíka smerom k zoborskému kláštoru, od kláštora do areálu býv. kasární (archeoskanzenu) a z bývalých kasární na Svätoplukovo námestie.

Novinkou slávností bude účinkovanie dychových hudieb, súčasťou Pivný festival a samozrejme, Nitriansky jarmok ľudovo-umeleckých remesiel, ktorý sa tohto roku vráti z parku do centra mesta, a to predovšetkým na pešiu zónu a Kupeckú ulicu. Plné bude korzo, v podhradí sa uskutoční historický festival včasno-stredovekého života Pribinova Nitrava. V hudobnej časti programu by mali vystúpiť rocková skupina IMT Smile s protagonistom Ivanom Táslerom, kapela Gladiátor a pesničkárka a herečka Sima Martausová, členka Radošinského naivného divadla. Otvorené budú aj priestory bývalých kasární pod Zoborom, kde v archeoskanzene predstavia pracovníci Archeologického ústavu SAV ďalšie zaujímavé historické exponáty.

Veriaci prídu do Nitry v stredu 5. júla na Sviatok sv. Cyrila a Metoda, kedy sa na Svätoplukovom námestí uskutoční Cyrilometodská národná púť. V ten deň bude na hrade Deň otvorených dverí. Návštevníci budú mať možnosť zadarmo navštíviť Nitriansky hrad a pozrieť si všetky vzácne miesta tohto vzácneho historického skvostu. Len v minulom roku sa verejnosť na základe archeologických nálezov dozvedela, že je zo slovenských radov najväčší.Zdroj: Newsletter Mesta NitryKomentáre  

-3 # Igor Hubinsky 2017-02-06 02:59
Je to zatial len nastrel, ale nic z toho, snad okrem otvorenych kasarni, by ma domov do Nitry netahalo. Inak som ale rad, ze sa spolupracuje s Archeologickym ustavom SAV. Ten je skutocny unikat na Slovensku, tym by sa Nitra mohla profilovat (nie blbou lanovkou).
Ked uz je do toho zapojeny ten Biskupsky urad, mohol by sa namiesto podnikatelskej cinnosti (nie uplne korektnej) konecne zacat venovat aj osvete a skusit ludom katolicke nabozenstvo "aktualizova", ako sa to deje vo svete.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
-1 # Marian 2017-02-06 11:29
Aktualizovať? Akože používať moderné technológie, ktoré vynašla veda ale už vedecky dokázaný zrod planéty neuznávať naďalej? Cirkev by mala prestať existovať.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
-2 # Igor Hubinsky 2017-02-06 22:31
Cirkev tu, a snad na celej planete, vzdy bola a asi aj bude. Taku vojnu, aku navrhujes, nema zmysel bojovat. Verit v boha (Boha, Allaha) alebo nieco ine vyssie je cloveku hlboko prirodzene; niekto to robi iba ritualnym chodenim do kostola kazdu nedelu, niekto nadhernou intelektualnou cinnostou (napr. K Jaspers). Btw z tejto prirodzenosti vychadzaju katalogy ludskych prav, zostavene este pred tym, nez zacalo byt za ludske pravo povazovane cokolvek. To je ale na inu, dlhu debatu a ja som sa uz teraz nechal uniest:) Co som chcel povedat je to, ze na Nitrianskom hrade sedia curaci.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
+2 # Hahaha 2017-06-02 08:41
Vynašla veda? Ty budeš nejaký logik, však? Ja som ešte vedu nestretol a ani som nikde nečítal, že by dačo vynašla. Čokoľvek je vynájdené, vynájde to človek. A väčšina ľudí je veriacich a aj mnoho vedcov je veriacich. Aj mnohé najväčšie objavy, ktoré denne používaš, vynašli kresťania, či židia, alebo hinduisti. Máš trochu scestné informácie aj čo sa týka zrudu planéty. ŽIADNE náboženstvo nie je v rozpore s veľským treskom. VŠETKY náboženstvá, vrátane prírodných indiánskych, vikingských, slovanských používajú iba metaforické prirovnanie. Je úplne samozrejmé, že svet nevznikol za 7 dní. Tomu neverí žiaden kresťan. Je úplne detinské si to myslieť a úplne scestné to vyťahovať pod článkom, ktorý s tým nemá nič spoločné....
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
+5 # Samo 2017-02-06 10:38
Mohli by tentokrat otvoriť ten hrad na viac hodin. Aspon od 10:00 do 20:00. Minulý rok sa tam ľudia tlačili a keď to zavreli tak mnohí na slávnosti len prichádzali a sklamaní sa pred hradom otáčali...
Taktiež by mohlo mesto dohodnúť s cirkvov dlhšie otvorenie hradného areálu počas celej letnej sezóny a celého týždňa.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
+4 # Marian 2017-02-06 11:26
cirkev mala byť z hradu dávno vykázaná a hrad mal byť sprístupnený verejnosti, otvorené mali byť nové múzeá, katakomby, pivnice, mala tam byť dávno kaviarnička, čitáreň, koncerty a nie, že o 19:00 zavrieme hradné brány a dovi dopo..to je len v NR možné toto.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
+3 # mimi 2017-02-07 20:14
presne tak! kiež by som sa dožila dňa, kedy by sa na nitrianskom hrade robili prehliadky ako na inch hradoch, so sprievodcom, po väčšine hradu...
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
-1 # soave 2017-06-03 00:04
vacsina hradov sa zatvara okolo 17:00 alebo 18:00. otvorene do 19:00 je skor pozitivna vynimka
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
+4 # Laco 2017-02-06 17:17
Uplne suhlasim. Rad by mal byt pristupny pre vsetkych a nie sluzit ako byvanie pre par podvodnikov.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
+6 # dlhy 2017-02-07 08:03
Superporada.
Takže budú slávnosti.
Ktovie kedy bude takáto porada k polorozpadnutém u Univerzitnému mostu.
Možno až keď padne do rieky.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
+1 # johnnysp29 2017-02-07 08:14
Už majú argument, nemusia sa ponáhľať.
Všetko sa zdrží kvôli projektu podchodu.
Nič iné ani nepotrebovali.
Tým nechcem povedať že ten podchod je zlý nápad.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
+3 # Hmmm 2017-02-09 08:36
Univerzitny most nchali ako testovaciu drahu pre auta, ked ccu zistit ci nemaju vybite capy alebo im nieco na naprave nehrka
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať

Pridať komentár

Bezpečnostný kód
Obnoviť