Pri obci Štitáre monitorovali odborníci z organizácie Ochrana dravcov na Slovensku (RPS) hniezdo orla kráľovského, jedného z našich najvzácnejších druhov dravcov. Pred niekoľkými dňami počas kontroly zaregistrovali masívnu a agresívnu ťažbu lesných porastov v bezprostrednom okolí hniezda, kde bolo vyťažených 11 pásov lesa so špeciálnymi štiepkarskymi strojmi, ktoré vytrhávali stromy aj s koreňmi, vydávali enormný hluk a spôsobovali výraznú prašnosť. Toto všetko mohlo byť príčinou faktu, že dospelé orly opustili hniezdnu lokalitu a opustili svoje mláďa vo veku približne 60 dní, ktoré zo strachu pred rušivými vplyvmi nedokázali už ani nakŕmiť.

Orol kráľovský je ohrozený v celej Európe, hniezdi v západnej a východnej časti Slovenska v počte do 40 párov a je najvzácnejším druhom orla hniezdiaceho na Slovensku. Záštitu nad ochranou orla kráľovského prevzala Západoslovenská energetika, a.s. a stala sa hlavným finančným podporovateľom tohto druhu na Slovensku.

"Počas približne 4-5 dní sme chodili hniezdo kontrolovať z diaľky a po zistení, že sa rodičia na hniezdo nevrátili, sme mláďa prikrmovali. Po nástupe horúčav, keď už hrozilo, že mláďa na hniezde bez opatery rodičov uhynie aj pre nedostatok tieňa, sme sa rozhodli mláďa z hniezda odniesť. Bude v našej opatere len niekoľko dní a vo štvrtok 9.júla ho vložíme do hniezda iného páru, kde je už jedno mláďa v rovnakom veku. Budeme pozorne sledovať, či adopcia prebehne úspešne a noví rodičia sa postarajú o obe mláďatá a či tieto úspešne vyletia z hniezda," informovali nás z organizácie Ochrana dravcov na Slovensku pred týždňom.

Katka vľavo, adoptívne mláďa Karol vpravo

Orol kráľovský


16. júla uplynul presne týždeň od chvíle, kedy odborníci z Ochrany dravcov na Slovensku (RPS) vložili opustené mláďatko orla kráľovského nazvaného Karol do hniezda adoptívnych rodičov. Už teraz s istotou konštatujú, že transfer mláďatka bol úspešný, adoptívni rodičia i jeho nová sestra Katka ho prijali a s láskou sa o neho starajú a kŕmia ho. Konečný úspech, teda vyletenie mláďaťa a jeho prítomnosť v miestnom biotope je viac menej iba otázkou času. V tejto chvíli to môže ohroziť iba ľudský zásah, alebo mimoriadne extrémne počasie.

Ako hovorí Stano Kováč, člen RPS, ktorý sa o orlíča niekoľko dní staral: „Hniezdo sme počas uplynulého týždňa pravidelne monitorovali a včera 15. júla 2015 v neskorých popoludňajších hodinách som opätovne vykonal jeho kontrolu. Obe mláďatá Karol a Katka spolu oddychovali na hniezde. Postavili sa, až keď sa na obzore objavila samica s potravou. Mláďatám priniesla hraboša a znovu odletela. Asi po dvadsiatich minútach priletel s ďalším hrabošom aj samec. Tiež mláďatám položil potravu a spolu s vyššie krúžiacou samicou odleteli cca o dva kilometre ďalej nad čerstvo zožaté polia. Tam spoločne ďalej lovili. Orly sa správajú štandardne na toto ročné obdobie a lovia najmä na čerstvo pokosených lánoch, kde už hraboše a chrčky nechráni hustý obilný porast. Okrem hlodavcov zbierajú aj všetky kosačkami usmrtené živočíchy, ktoré na poliach po kosení nájdu“.

„Vzhľadom na kritický stav populácie orla kráľovského, ktorý hniezdi v západnej a východnej časti Slovenska v počte len do 40 párov a je najvzácnejším druhom orla hniezdiaceho na Slovensku, sú všetky jeho hniezda monitorované. V pohorí Tríbeč pri Nitre sme zistili, že pravdepodobne v dôsledku agresívnej, extrémne hlučnej ťažby lesných porastov štiepkárskymi strojmi opustili dospelé orly svoju lokalitu a na hniezde zanechali dvojmesačné mláďa. Po zistení, že sa rodičia o orlíča už nepostarajú, bolo mláďa niekoľko dní v ľudskej opatere dokrmované tak, aby sa jeho zdravotný stav zlepšil. Následne bolo mláďa umiestnené do hniezda adoptívnych rodičov s podobne starým mláďatkom. Už teraz môžeme konštatovať, že transfer mláďatka bol úspešný, nakoľko adoptívni rodičia mláďa prijali a kŕmia ho. Takisto ho prijalo aj o málo staršie mláďa v novom domove, s ktorým sa dobre znášajú a delia sa o potravu“, hovorí Jozef Chavko, predseda RPS a dodáva: „Orol kráľovský je ohrozený v celej Európe a každý zachránený jedinec má nesmiernu hodnotu. Hniezdo budeme naďalej kontrolovať, kým obe mláďatá nevyletia, čo bude približne o desať dní“.

„Záštitu nad ochranou orla kráľovského prevzala Západoslovenská energetika, a.s. a stala sa hlavným finančným podporovateľom tohto druhu na západnom Slovensku. Sme hrdí na to, že i vďaka nášmu finančnému príspevku môžeme pomôcť chrániť najvzácnejšieho orla na Slovensku,“ povedal Peter Bednár zo Západoslovenskej energetiky, a.s.



Zdroj: Ochrana dravcov na Slovensku