O pozemku pre bytový dom na Wilsonovom nábreží sa nerozhodlo, primátor stiahol materiál zo zastupiteľstva

Zámerom žiadateľov je postaviť na dnešnom parkovisku Bytový dom

Mestské zastupiteľstvo v Nitre dnes malo v pláne schvaľovať aj žiadosť Miroslava Kepáka a Petry Kepákovej o zámenu pozemku na Podzámskej ulici za pozemok na Wilsonovom nábreží, ktoré slúži ako parkovisko.

Materiál bol hneď ráno stiahnutý zo zastupiteľstva jeho predkladateľom, ktorým bol primátor Jozef Dvonč.

Zámerom žiadateľov je postaviť na dnešnom parkovisku Bytový dom. Proti výstavbe sa však postavili občania. Rovnako reagovali aj v prípade zámeru postaviť bytový dom aj na Podzámskej ulici. V prípade Podzámskej bola spísaná aj petícia. Od zámeru sa nakoniec upustilo.

Dôvodom podania žiadosti o zámenu pozemkov je situácia, ktorá vznikla okolo plánovanej výstavby bytového domu na pozemku na Podzámskej ulici. Žiadatelia uvádzajú, že výstavbu plánovali v súlade s územným plánom Mesta Nitra a na základe záväzku Mesta, ktorý deklarovalo pri predaji pozemku vo vlastníctve Mesta Nitra v kúpnej zmluve, že predáva pozemok na ďalšiu výstavbu.

Plánovaný objekt bol podľa tvrdení žiadateľov plne v súlade s požiadavkami pamiatkového úradu. Po začatí prípravných prác pre výstavbu predmetného bytového domu však obyvatelia okolitých domov a bytových domov prejavili svoj negatívny postoj k predmetnej výstavbe a spísali petíciu. Na základe uvedenej petície, ako aj rokovaniam s vedením Mesta a za účelom predísť ďalším sporom medzi žiadateľmi, Mestom a obyvateľmi okolitých nehnuteľností, navrhujú žiadatelia predmetnú zámenu.

Z vyššie uvedených dôvodov žiadatelia zároveň žiadajú od Mesta Nitra zohľadniť v cene zamieňaných nehnuteľností aj hodnotu vypracovanej dokumentácie na výstavbu v sume 60 000 €.


Čo hovorí o pozemku na Wilsonovom nábreží Územný plán Nitry?

Pozemok sa nachádza v lokalite funkčne určenej pre polyfunkčnú zástavbu bývanie a doplnkovo vybavenosť. Z ÚPN CMZ vyplývajú ďalšie záväzné regulatívy:

- zámer dostavby pozemku je podmienený riešením normovej potreby parkovania pre jednotlivé funkčné prevádzky a byty integrované do objektu,
- koeficient zastavanosti stavebného pozemku vytvoreného z parcely č. 1875 v k.ú. Nitra je 0,8,
- podiel zelene na pozemku 15%,
- prípustná maximálna výška zástavby je v polohe Štúrovej ul., nábrežia rieky Nitra je stanovená do 4 NP. Čiastočne je prípustná max. výška zástavby v polohe od komunikácie Wilsonovo nábrežie stanovená do 3 NP. Maximálna výška zástavby vyjadrená podlažnosťou stanovuje výškový limit korunnej rýmsy nad úrovňou prislúchajúceho upraveného terénu verejného priestoru (chodník).
- dodržať stanovenú stavebnú čiaru z grafickej časti ÚPN CMZ Nitry,
- funkciu bývanie orientovať do vnútrobloku zástavby a k rieke Nitra. Pri riešení funkcie bývania bude potrebné úpravami stavby eliminovať dopravný hluk z priestoru nábrežnej komunikácie a Štúrovej ulice.


Letecký pohľad na riešený pozemok

Wilsonovo nábrežíe Nitra - letecký pohľad na SPU a parkovisko


Pozemok na Podzámskej ulici a pozemok - parkovisko na Wilsonovom nábreží + pás zelene

Podzámska pozemok Kepák Wilsonovo nábrežíe pozemok KepákZdroj: Nitralive.skKomentáre  

+4 # dlhy 2017-11-23 10:30
Primátor svojím návrhom na stiahnutie a dvanásť poslancov, ktorí to podporili, vopchali hlavu do piesku.
Presne podľa jedného z Murphyho zákonov:
"Keď netreba rozhodnúť, treba nerozhodnúť."
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
0 # Ccc 2017-11-23 12:08
Podvodník má voľno? Či zasa v zamestnaní nemá nič na práci ako surfovať po internete? :-x
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
-1 # Dreamcetcher 2017-11-23 11:01
Ja až tak veľmi nerozumiem tomu bojkotovaniu... niesom za to aby mizla zeleň, pri tom pomyslení sa mi otvára nôž vo vačku, ale to parkovisko vyzerá strašne a správne navrhnutá budova by to tam mohla skrášliť bez toho, aby museli zmiznúť stromčeky
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
+4 # haha 2017-11-23 11:44
opravit parkovisko? ci to by bola sluzba pre ludi a nie pre zaujmove skupiny?
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
+6 # heya 2017-11-23 12:22
tu nejde len o parkovisko. tu ide o cely zeleny pas. predtym sa to prezentovalo ako "iba to male parkovisko bude zastavene". ale tu je jasne vidno, ze je to obrovska plocha.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
+5 # Michal Šimonek 2017-11-23 12:26
A preto treba verejne diskutovať a nie petície písať a bliakať. To nikam nevedie. Rovnako je chyba v primátorovi - mal dať návrh prediskutovať a poslanci ho mali zamietnuť. Nie on ho stiahol. To má aký zmysel?

Chybou nielen v prípade zámeru výstavby na tomto pozemku je aj v občanoch, aj v samospráve.

Treba robiť kompromis a nie unáhlené závery.

Prečo by sa tam nemohla postaviť budova, ktorá by vznikla z konsenzu, dole 2 poschodia parkoviska - určené pre verejnosť aj pre bytovku, zelený pás nezastavať, ale dať investorovi podmienku aby tam vybudoval parčík, stromy a nejakú fontánku prípadne detské ihrisko? Nie je to rozumnejšie ako tieto aktivity, ktoré nikam nevedú?
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
+6 # heya 2017-11-23 13:46
pretoze je tazke v zmluve "investora" k nieco zavazovat, kedze sa jedna o vymenu pozemku (uz len to je spekulacia, kedze neexistuje dovod vymienat so sukromnym subjektom pozemok len preto, ze sukromnikovi nevysiel plan na stavbu). je tazke zabranit mu, aby to rpedal dalej napr. na nejakeho bieleho kona alebo inu fejkovu firmu, ktoru bude zase riadit on cez prostrednika
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
-1 # Michal Šimonek 2017-11-23 14:06
Pozor ale to je chybou zastupiteľstva a predkladateľa návrhu - tým je primátor.

Predaj pozemku na Podzámskej predsa schválilo zastupiteľstvo s vedomím, že na pozemku sa bude stavať. Či tú trávnatú plochu niekto kúpil, lebo má rád trávu? :D To bol zaujímavý kšeftík predať pozemok súkromníkovi, ktorý to šikovne hneď predal ďalej.

Zober si, že si kúpiš pozemok a potom ti to neodsúhlasia pritom vedeli, že ideš stavať. To by som rovno dal na súd ako majiteľ.

Prvotná chyba je teda v Meste Nitra, teraz je problém aj v občanoch, lebo namiesto rozumných aktivít sa robí petícia... v deň konania zastupiteľstva.

To je tak, keď verejnosť nesleduje dianie... a potom niekto strašne iniciatívny vyrobí petíciu a čaká, že Facebook všetko vyrieši.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
+8 # Rastislav Lukáč 2017-11-24 00:03
Mesto Nitra nedostatočne komunikuje svoje zámery, jeho rozhodovacie procesy sú málo transparentné, resp. príliš podleihajú developerom... ľudia majú zlé skúsenosti so zbúraním starých mlynov, alebo s postavením neprimerane hmotovo predimenzovanéh o hotela na Mostnej (kde bol predtým železoobchod).. . alebo ako nebolo schopné prinútiť investorov na Mostnej, aby nestavali také vysoké stavby, ktoré znehodnocujú panorámu hradu a Horného Mesta... nehevoriac o skelete v Brezovom hájiku. A dodám už len to, že podľa mňa, je petícia legitímnym nástrojom verejného tlaku na predstaviteľov mesta... v kontexte vyššie napísaného aj primeraným krokom.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
+1 # zemiak 2017-11-23 13:53
Je to aj vecou navrhu ako je sformulovany, v tejto podobe nic nenasvedcuje tomu ze je otvoreny verejnej diskusii o sposobe vyuzitia pozemku.
Zelen tam uz je netreba ju budovat, ihrisko pri ceste nema zmysel, ani fontanka velmi nie.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
-1 # Michal Šimonek 2017-11-23 14:03
Prečo nemá ihrisko zmysel? ani fontánka? Dám príklad z Londýna - rušné ulice v strede oplotený parčík s ihriskom, basket košmi... všade v centre je nejaká ulica a hluk, to neznamená, že nestavajme ihriská.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
0 # T. 2017-11-23 14:20
Alebo na Manhattane. Tam inu sancu ani nemaju, len ihrisko hned pri ceste. Je to ale take nudzove riesenie. Myslim, ze Nitra ma ine priestory na ihrisko.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
0 # Michal Šimonek 2017-11-23 14:26
Ale v okolí nie je široko ďaleko žiadne ihrisko. Staré mesto je na tom veľmi zle oproti sídliskám. Ak nepočítame ihriská v škôlkach a jedno súkromné vo Friends Restaurant na Špitálskej, deti sa nemajú kde hrať. Takže tu ihriská treba. Stačí dať plot a nasadiť zeleň. Ale to už nikto nepožaduje. Tu sa ľudia vybíjajú na petíciách a čo ďalej? Nič... toto je chyba aj verejnosti.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
+1 # heya 2017-11-23 14:31
to bdue tym, ze je to oblast s velkym mnozstvom rodinnych domov, kde su deti v zahradach
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
0 # Michal Šimonek 2017-11-23 14:41
Je tu dosť bytoviek, sú tu aj plochy, kde by sa ihrisko zmestilo. Len akosi nemá kto to riešiť.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
+1 # Ňónina 2017-11-25 04:25
Ihrisko zatiaľ je pri Polygone (za domom Štefánikova 66-80). Aj tu s.Dvonča vybavil svojmu kámošovi Plandorovi zámenu za pozemok (len Dvonč a boh vie aký ), darmo som upozorňovala poslancov, že široko-ďaleko niet detského ihriska.
Ten zubatý ujo je veľmi iniciatívny - pokiaľ sa to týka jeho kámošov. Ani nepamätám, kedy sa takto angažoval za obyčajných obyvateľov mesta.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
0 # Ňónina 2017-11-25 04:38
Parkovisko treba opraviť, výnosy z parkovného majú byť použité na úpravu parkovísk.
Na nábrežie sa priam žiada detské ihrisko (tak ako pri Bradatých bratoch ). Aj viac lavičiek.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
0 # zemiak 2017-11-27 09:09
najblizsie ihriska sa daju najst na sidlisku na nabrezi smerom ku kalvarii, za arealom intraku SPU.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
+6 # alobal 2017-11-23 12:41
Žiadatelia asi do dnešného rána nepriniesli Pedrovi nič zabalené v alobale :lol:
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
+7 # antiDvonc 2017-11-23 12:56
Je zaujimave, ze ked Dvonc chcel predat pozemok na Podzamskej svojmu kamaratovi Hincovi, tak nechal pre neho nanovo zamerat a oddelit novu parcelu od celkovej parcely na Predmosti, samozrejme vsetko na naklady mesta a s asistenciou mestskych poslancov, ktory vo vymenovanej komisii robili tomuto podvodu a legalizovanej kradez servilné krovie. Podobne moze aj tu Dvonc a jeho pätolizaci presadit rozdelenie tejto parcely pri rieke na dve, oddelit samotne parkovisko od ostatnej zelenej plochy. Ale teraz to ten podvodnik a zlodej Dvonc nenavrhne, preco asi - lebo sa dohodol so smerackym podnikatelom Kepakom, ze dostane viac, nez by si mohol vobec narokovat ako ekvivalent.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
+3 # citatel 2017-11-23 13:03
Zaujímavosťou, ale je, že niektorí obyvatelia z Podzámskej s výmenou súhlasia...
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
0 # Ňónina 2017-11-25 04:29
Lebo dúfajú, že sa pri nich stavať nebude :lol:
Netušia, že Dvonč by zamenený pozemok opäť predal.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať

Pridať komentár

Bezpečnostný kód
Obnoviť