Na Coboriho konečne priechod pre chodcov

Priechod by mal zvýšiť bezpečnosť pri prechádzaní cez ulicu

O potrebe zriadenia priechodu pre chodcov na Coboriho ulici vedľa budovy Mestského úradu v Nitre sa hovorí už roky. Ľudia behajú cez cestu a vodiči sa sťažujú. Doteraz však nebola vôla.

Za ostatný týždeň boli na oboch stranách ulice prispôsobené časti chodníka, chýba už len vyznačiť čiary na priechode. Otázna je však poloha priechodu - časť chodcov chodí od mestského úradu a vchádza do areálu Polygónu pod týmto priechodom, časť chodcov smeruje z Damborského ulice, ktorá je nad priechodom. Či budú chodci priechod využívať, alebo behať cez cestu, sa ukáže časom.

V roku 2014 sa Ing. Ján Pánsky z Útvaru hlavného architekta vyjadril: "Zriadením priechodu pre chodcov v tejto lokalite sme sa už zaoberali spolu s dopravným inžinierom z Okresného dopravného inšpektorátu v Nitre. V zmysle zákona o cestnej premávke, §53, ods. 1 - Pri prechádzaní cez cestu je chodec povinný prednostne použiť priechod pre chodcov. Priechod pre chodcov sa nachádza na svetelne riadenej križovatke. Tento priechod je bezpečný, nakoľko je riadený svetelnou signalizáciou. Avšak v zmysle citovaného paragrafu, ods. 3 - Mimo priechodu pre chodcov sa smie cez vozovku prechádzať len kolmo na jej os. Chodci smú prechádzať cez vozovku mimo priechodu pre chodcov, len ak s ohľadom na vzdialenosť a rýchlosť jazdy prichádzajúcich vozidiel nedonútia ich vodičov na zmenu smeru alebo rýchlosti jazdy."

"Zriadením priechodu pre chodcov v tejto lokalite by došlo k narušeniu plynulosti cestnej premávky. Pre zriaďovanie priechodov pre chodcov platia, prísne podmienky pre ich zriaďovanie. Podstatnou je intezívne nasvetlenie priechodu. V prípade súhlasu dopravného inžiniera z Krajského dopravného inšpektorátu v Nitre, by sa musela spracovať dokumentácia pre nasvetlenie priechodu," píše sa ďalej vo vyhlásení.

Nakoniec sa teda našlo riešenie aj bez nasvietenia priechodu, prípadne bude neskôr nutné priechod nasvietiť. Súvislú opravu potrebuje aj zvyšok chodníka pri mestskom úrade.

Priechod pre chodcov Coboriho ulica, Nitra Priechod pre chodcov Coboriho ulica, Nitra Priechod pre chodcov Coboriho ulica, Nitra Priechod pre chodcov Coboriho ulica, Nitra Priechod pre chodcov Coboriho ulica, Nitra Priechod pre chodcov Coboriho ulica, NitraZdroj: Nitralive.skKomentáre  

+8 # marian 2019-04-16 08:41
Otrasné takéto liepanie chodníkov.... o meter ďalej komplet rozbitý a to nespravia...
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
+7 # Ondro 2019-04-16 10:28
"pro forma" priechod, ktorým nebude nikto chodiť, keďže je úplne mimo trás chodcov a brán do Polygonu. Naozaj zbytočne vynaložené peniaze
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
0 # Hmmm 2019-04-16 21:17
Parada a konecne. Ten argument co doteraz pouzivali bol pekny nezmysel. Hlavne od ludi, ktori nadrbali 10 m pri sebe dva prechody pre chodcov pri chrenovskom moste :lol:
Ak sa o to zasluzilo terajsie vedenie, tak velky palec hore, ak este stare, tak dost neskoro.
Co sa tyka umiestnenia, podla mna dobre, cca stred ulice, aj pri potravinach aj polygone a pri Damborskeho. Nikto sa nebude moct vyhovarat, ze tam nie je prechod. Este to tam trochu omrknut policajtmi.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
0 # Jozino 2019-04-16 22:48
Máš niekoho konkrétneho na mysli?
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
0 # Hmmmm 2019-04-17 13:33
Neviem čo máš na mysli.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
+1 # Hmmm 2019-04-16 21:21
Ozaj a kedy sa aspon Mestska policia zamera na Damborskeho ulicu ? Maju to fakt kusok. V poslednej dobre je tam to uz fakt psycho ako sa ludia naucili odstavovat auta.na ceste. Niekedy aj 4 a viac aut, clovek ide pomaly celu ulicu v protismere. Asi 2 krst som tam skoro aj nabural, lebo som obiehal auto pri vyjazde z ulice od divadla a samozrejme z tej ulice vyletelo auto vpravo, lebo tak jasne koho v takych ulickach napadne, ze bude auto v protisme "predbiehat". A takych situacii kokiznych som tam videl viac, napr. Vlavo vyparkovavalo auto a ine akurat predbiehalo to odstavene. Bolo by dobre to riesit, kym sa tam nieco nestane.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
+1 # Michal Šimonek 2019-04-16 23:43
Keby len Damborského... veľa ulíc v Nitre je takých, kde neplatia žiadne predpisy a polícia je s tým ok.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
-1 # T. 2019-04-17 07:00
volajte 159. Otazka 30-tich sekund
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
+1 # Michal Šimonek 2019-04-17 08:20
A preco mam ja upozornovat policiu? Ved oni vedia preco to robia. A to nie je len o mestskej policii. Asi je nejaky dovod preco niekde papucuju a inde nie. Aky to je mi zahadou.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
+1 # T. 2019-04-17 09:24
a kto ma upozornovat? Oni nemozu byt vsade. Okrem toho na zavolanie musia prist a problem riesit. Nemozu sa tvarit, ze ho nevidia.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
-8 # Nostradamus 2019-04-17 10:10
Prosím, odpustite si navádzať ľudí k bonzovaniu. Sú vhodnejšie ľudské vlastnosti ku ktorým by ste mali ľudí vyzývať.

Zároveň si robíte/robia s ľudí lacnú pracovnú silu. Nevieme si zabezpečiť poriadok za dane ktoré si platíte, tak z vás urobíme bezplatných bonzákov.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
+7 # T. 2019-04-17 16:26
takze ked niekto upozorni na porusovanie zakona, je to bonzactvo? Ked uvidim vrazdu, alebo znasilnenie, tiez mam byt ticho? Mam teda podporovat ilegalne parkovanie, hadzanie odpadkov po zemi, cmaranie po stenach domov, kradeze, vandalizmus, fyzicke utoky, atd. Tak si to myslel? Lebo ked nieco take nahlasim, tak som bonzak. Ked kvoli zle zaparkovanemu autu neprejde sanitka, alebo poziarnici a niekto zomrie potom zasa budu vsetci vykrikovat a pozadovat "trest smrti" pre vinnika. Ale mysliet dopredu, to asi moc boli. Myslel som, ze komunisticke myslenie uz vymrelo, ale vidim, ze v tebe zije dalej.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
+7 # DDT 2019-04-17 16:48
Presne.
Vo Švajčiarsku "nahlási" aj sused suseda ak sa mu zdá že domov po ulici "jazdí prirýchlo" ak je tam rýchlosť obmedzená.
Ide o neho a jeho rodinu. A nik na tom nevidí nič zlého. A Skúsenosť s ŠTB tam určite nemali. Tak ake bonzovanie.
U nás bývalí súdruhovia vidia čerta. Pritom si to práve tí čo pravidelne porušujú zákony. Tím to vadí najviac.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
-3 # Nostradamus 2019-04-23 13:19
Pre teba DDT mám super príklad. Homosexualita bola od roku 1967 vo Veľkej Británii kriminalizovaná . Predpokladám, že by si s radosťou nahlasoval každého homosexuála ktorého by si zbadal lebo čo keď táto choroba preskočí na tvojho syna. Určite sa našli ktorí svoje právo na poriadok využili. Doba sa zmenila, zákon sa zrušil v roku 1982. Bonzáctvo zostalo.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
-3 # Nostradamus 2019-04-23 11:59
Každý, kto podporuje a obhajuje udávanie, kto to vydáva za niečo dobré a prospešné, vypovedá predovšetkým sám o sebe, o svojom morálnom kredite, o svojom rebríčku hodnôt. Tak sa správali nacisti, tak sa správali komunisti, a teraz sa tak máme správať len preto, lebo štátny úradník s neobmedzeným rozpočtom a mocou nevie tieto služby zabezpečiť?

Čo sa týka tej sanitky, pokiaľ kvôli zablokovanému autu včas neposkytnú pomoc, tak úradník má dostatočné kompetencie začať voči tejto osobe priestupkové konanie. Pri určitej efektivite právnej moci, sa budú tebou uvedený priestupok vyskytovať zriedka, ak sa vôbec vyskytuje, to by si však svoj argument musel mať niečim podložený, čo ovšem nemáš :)

Zároveň prekrúcaš pravdu. V komunizme sme sa báli bonzákov a udavačov, teraz sa ich začíname znova báť. Nakoľko určité subjektívne preferencie, niekomu nemusia byť pochuti, a rád ich nabonzuje.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
+3 # Hmmmm 2019-04-23 12:17
Nostradamus preháňaš. Nahlasovať konanie v rozpore so zákonom, je dokonca v niektorých prípadoch povinné. Spoločnosť pokiaľ sa chce posunúť musí práve porušovanie zákona prirodzeným vývojom vytlačiť a postaviť takých ľudí na okraj spoločnosti. Práve preto sú postkomunistick é krajiny a bavíme sa teraz o Slovensku tam kde sú a sú tu také problémy s kradnutím a korupciou aké sú, lebo sa to považuje za niečo normálne. Ľudia, ktorí robia niekomu zle alebo porušujú zákon sú skôr obdivovaní a tolerovaní alebo požívajú úctu. Nie, takto to fungovať nemôže. Nemôže to fungovať tak, že napr. o štátnom zamestnancovi sa vie, že sa necháva korumpovať a kradne a nikto to nerieši, ešte je vážený. Treba ho určite nahlásiť aj s dôkazmi a potrestať. Treba rozlišovať neprajné a zákerné bonzáctvo a potrebné "bonzáctvo".
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
-2 # Nostradamus 2019-04-23 12:48
V rozpore zo zákonom, porušovanie, nemôže.... Skús zmeniť pohľad na zákon a zistíš, že zákon nie je spravodlivosť, ani modla, ani morálka spoločnosti. Vzorce správania a hodnoty sa v čase menia a podliehajú individuálnej interpretácii.

Korupciu vytvárajú občania svojimi daňami a hlavne hlasovacími právami, ktoré stále časť dobrovoľne odovzdá a tým súhlasia s uvedeným systémom, ktorí tvorí základ pre korupciu. Potrebné boznáctvo v tvojom podaní tento neduh veru neodstráni.

Estónsko (postkomunistic ká krajina) je na 21 mieste v indexe korupcie 2017 transparency.sk takže to čo tvrdíš nie je pravda.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
0 # Hmmmm 2019-04-23 17:17
Iba slovíčkariš, veľmi dobre vieš ako som to myslel. Jasné, že zákon nieje vždy spravodlivý. Estónsko má asi lepšie mechanizmy, ktoré tej korupcii vedia zabrániť alebo ľudí s menšou potrebou kradnúť. O to teraz nejde, ja som len reagoval na to tvoje "bonzáctvo", že niekedy je potrebné, hlavne keď úmysel je dobrý.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
-1 # Nostradamus 2019-04-25 12:17
Tvoje tvrdenia nezodpovedajú realite a tvoja interpretácia je preto skreslená a nepravdivá. Naviac nerieši podstatu problému, iba jeho dôsledok. Obraciaš sa na bonzáctvo, ako pacient čakajúci na zázrak.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
0 # T. 2019-04-23 12:19
takze podla teba je lepsie riesit nasledky problemu, ako mu predist? Nevychadzam z uzasu nad takouto "logikou". A svoje argumenty podlozena mam. Myslis, ze parkovacie miesta sa kreslia len tak? To by mozno spravil clovek, ako si ty. Ale na taketo veci su normy, aby boli zachovane koridory na prejazd (aj) zachrannych zloziek a vseobecne dodrzanie urcitej miery bezpecnosti cestnej premavky, resp. dopravnej obsluznosti. No hod argument, preco je dobre parkovat v rozpore s predpismi, nech sa nieco dozvieme.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
-3 # Nostradamus 2019-04-23 12:55
To o čom sa tu bavíš, je aj tak uzákonené niekde v nejakom zákone a aj napriek tomu sa to deje. Zamyslel si sa niekedy nad tým prečo sa tak deje? Moje vysvetlenie je také, že sa jedná o individuálnu interpretáciu situácie každého jedinca na základe mentálnych a fyzických okolností. Interpretovať svet podľa zákonov je ospravedlňovani e nenávisti voči ľuďom.

Zastávam riešenie, ktoré jasne vymedzuje správanie, pokiaľ sa to tak nedeje, treba spraviť nápravu. Bonzáctvo to však nevyrieši.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
+2 # T. 2019-04-24 18:52
nechapem, ako sa da individualne interpretovat dopravna znacka, alebo vodorovne dopravne znacenie. Ak to dotycny sofer nechape, sam a dobrovolne by mal odovzdat vodicak.

Aku napravu teda navrhujes? Vidim napriklad auto zaparkoovane na prechode pre chodcov, ludia nemaju kadial prejst, nehovoriac o vozickaroch a rodicoch s kocikmi. A osobne auta sa okolo neho presmyknu "o zrkadla". Normalne by som zavolal mestskych policajtov, nech ho odtiahnu, alebo aspon daju papucu, aby sa poucil do buducna. Podla teba je to bonzactvo, tak napis riesenie.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
0 # Michal Šimonek 2019-04-17 18:53
Ja uz nehlasim nic. Kedysi som hlasil ale vseobecne nie konkretne a MsP zo mna vzdy urobili laika, ktory nepozna zakon. Odvtedy neriesim. Priklad: auta parkujuce na chodniku v zakaze statia - nenechali 1.5m - dvojity priestupok. Odpoved: oslovime majitelov, stretneme sa. Vysledok? Stale tam parkuju... dalsi priklad: pytal som sa preco pokutuju na parkovisku auta bez listkov, o 30m dalej je plna ulica aut, ktore porusuju zakon. Odpoved: riesime vsetky priestupky a nieco v zmysle ze sa tomu nerozumiem. Sranda ze potom zrazu riesili na danej ulici :-)) A to pisem o MsP. Statna policia neriesi taketo vobec. Aspon som nevidel.

A ano kto hlasi je bonzak. Vzdy je zly nie tem co spacha priestupok...
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
+1 # T. 2019-04-18 08:13
Ak to MsP neriesi, tak je nieco zle. Mozno by pomohlo, keby sa namiesto nahlasenia "celej ulice" nahlasilo jedno konkretne auto s nahlasenim SPZ (vybrat si to najhorsie zaparkovane). Pravda je, ze to mozu zamiest pod koberec nejakou vyhovorkou, ale aspon to musia presetrit. Ked budu vidiet, ze si ludia vsimaju, mozno sa to postupne zlepsi aj zo strany MsP... a mozno nie...
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
0 # Hmmmm 2019-04-17 13:37
Michal. Lenže v centre mesta na frekventovaných miestach o žiadnej obdobnej ulici ako je Damborského neviem. Pohybujem sa po meste dosť, ale nikde inde som si to nevšimol, možno pre to, že to nikde nie je dá sa povedať stále a v takom rozsahu. Policajti o tom určite vedia, mali by sa tým zaoberať a bez milosti pokutovať. Asi to aj začnem nahlasovať, lebo keď sú ľudia tupci a polícia to ignoruje, tak čo má človek robiť ? Pritom je normálne, že človek niekde musí odstaviť alebo čo a nemám nič proti tomu, ale treba to robiť inteligentne a nie ako retard. Ak niekto zastaví tak v križovatke, tak je to blbec. Tiež sa dá zatiahnuť čo najviac do prava a nie si zabrať celý jazdný pruh. A tiež to nemusí zavesiť hneď za druhého alebo oproti druhému, ale môže sa dať tak, aby minimálne zavadzal.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
+1 # Michal Šimonek 2019-04-17 14:09
Je tych ulic viac ale neriesim to, je to uloha policie. Je tu anarchia.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
-1 # Nostradamus 2019-04-17 10:17
Podľa mňa, tam Hattasovci mali navrhnúť novú pešiu zónu zároveň zrušiť pred mestským úradom parkovanie a tam spraviť park s cyklodepom. Zamyslite sa nad tým, do konca volebného obdobia času málo, tak aby ste niečo stihli spraviť.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať

Pridať komentár

Bezpečnostný kód
Obnoviť