Výstavisko Agrokomplex - štátny podnik predáva národnú kultúrnu pamiatku kaštieľ Malanta spolu s parkom za minimálnu cenu 935 500€ bez DPH.
Predaj je uverejnený na webstránke agrokomplex.sk, inzerát vyšiel aj v Hospodárskych novinách (viď nižšie).
V Registri ponúkaného majetku štátu sa však tento predaj neuvádza pritom ako sa uvádza na webe www.ropk.sk, "Register je jediným miestom, kde sa správcovia majetku štátu a záujemcovia môžu dozvedieť o ponúkanom majetku štátu a prejaviť o neho záujem." Kaštieľ patrí štátu - zriaďovateľom štátneho podniku Agrokomplex – Výstavníctvo Nitra je Ministerstvo pôdohospodárstva a regionálneho rozvoja SR.
Zaujímavý je aj dátum vyhlásenia súťaže - 17. december 2015 - medzi sviatkami. Záujemcovia o kúpu nehnuteľnosti môžu predkladať ponuky do 15. januára 2016, je potrebné zložiť finančnú zábezpeku vo výške 100 000 eur do 9. januára 2016.
Podobne sa predávala aj oravská koliba na výstavisku Agrokomplex - na predkladanie ponúk mali záujemcovia 2 týždne, na obhliadku len 1 deň.
Kaštieľ sa nachádza približne 3 kilometre od Nitry v Dolnej Malante, neďaleko v Nitrianskych Hrnčiarovciach býva minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Ľubomír Jahnátek. Ako sa píše na webstránke obce Nitrianske Hrnčiarovce, "V prírodnom parku sa nachádza klasicistický kaštieľ, ktorý v rokoch 1939-1844 pre Juditu Ocskayovú postavil staviteľ Franz Császtka. Kaštieľ, ktorý slúžil ako letné sídlo panstva, sa v pôvodnom stave zachoval dodnes. Neskôr budovu zdedila rodina Zamoyszkovcov, potom patrila rodine Wielopolskovcov, posledným súkromným majiteľom kaštieľa boli Buchananovci. V rokoch 1976-1982 bola schátraná budova obnovená na reprezentačné účely Agrokomplexu. Kaštieľ' je prízemná obdĺžniková budova 50 strednými rizalitami a predstavanými stípovými portikmi, zakončené trojuholníkovými štítmi."
Zdroj: Nitralive.sk, mh, www.nitrianskehrnciarovce.sk
