Mesto Nitra sa rozhodlo stráviť vianočné sviatky a silvestrovskú noc bez petárd. Predstavitelia mesta vyzývajú ľudí, aby si namiesto petárd zapálili na námestí symbolickú prskavku. Zámer samosprávy je postupne oslobodiť Nitru od zbytočného hluku, zápachu a škodlivých látok uvoľnených zo zábavnej pyrotechniky.

Okrem mesta sa do Sviatkov bez petárd v Nitre zapájajú Stráž prírody Ponitrie, Nitriansky horský spolok, Ekologická servisná organizácia, Ochrana dravcov na Slovensku, združenie Pre deti v Nitre a 44. skautský oddiel Egreše.

Podľa platného nariadenia sa petardy môžu používať iba štyri hodiny v Nitre – dve hodiny pred a dve hodiny po silvestrovskej polnoci. Predstavitelia mesta ale apelujú na ľudí, aby si používanie petárd rozmysleli a nesiahli po nich ani počas týchto štyroch hodín roka. „Treba povedať, že zákazom nič nevyriešime, preto sme k nemu ani nepristúpili. Ide nám skôr o to, aby sme ľudí motivovali k ochrane prostredia v ktorom žijú a zároveň ukázali, že tieto sviatočné dni sa dajú prežiť aj inak, ako naozajstné sviatky mieru a pokoja,“ povedal primátor Marek Hattas.

Mesto Nitra preto podporí tých, ktorí prídu na námestie uvítať nový rok bez delobuchov. Primátor naznačil, že samospráva zabezpečí prskavky, ktoré boli aj v minulosti pri oslavách úplne bežné.

Silvestrovská zábava štartuje na Svätoplukovo námestie od 23:00 hod. - hrať bude DJ M2 a o polnoci nasleduje novoročný príhovor primátora.

Iniciatívu mesta oslavovať bez pyrotechniky ocenili ochrancovia prírody. „Záleží nám na tom, aby v prírode bolo ticho v ktorúkoľvek dobu roka, a teda aj na Silvestra. Súčasný stav je bohužiaľ taký, že príroda v okolí Nitry je počas silvestrovskej noci vystavená enormnému hluku,“ povedal Patrik Együd z Nitrianskeho horského spolku.

Roman Slobodník z Ochrany dravcov na Slovensku pripomenul merania zo zahraničia. Tie zistili, že počas silvestrovskej noci odletí z okolia Bodamského jazera až 55 % vtákov, z okolia Ženevského jazera 40 % vtákov. „Odlety vtákov bývajú také masívne, že ich zaznamenajú aj radary. No i keď neodletia, nastáva problém, pretože vtáky sú z toho hluku v takom strese, že sa dostanú našuchorenej polohy, pri ktorej zaznamenávajú veľkú energetickú stratu,“ podotkol odborník. To môže v mrazivej zime ohroziť vtákov na živote.

Problémy tiež majú naši domáci miláčikovia. „Je treba pripomenúť, že zvieratá majú oveľa citlivejšie zmysly ako ľudia, napríklad psy počujú päťdesiatkrát lepšie ako ľudia. Počas rachotenia petárd zaznamenávame mnoho útekov zvierat z domácností. Ľudia svojich domácich miláčikov tiež zvyknú nadopovať sedatívami, no ani to nie je dobré riešenie, pretože tabletky predstavujú veľkú záťaž,“ povedal Richard Ulianko z Ekologickej servisnej organizácie.

Nitra v tomto roku neorganizovala ani žiaden ohňostroj. Ochrancovia prírody tento krok vítajú, no rátajú s tým, že ľudia si to budú chcieť kompenzovať práve strieľaním zábavnej pyrotechniky. „Asi 150 až 200 ľudí chodí oslavovať príchod nového roka na Pyramídu. My tam na nich už čakáme a snažíme sa im vysvetľovať, čo všetko môže odpaľovanie petárd v prírode napáchať,“ povedal Anton Kušš zo Stráže prírody Ponitrie. Vysvetľovaciu kampaň vedú medzi turistami celoročne, Anton Kušš pripomenul, že celý Zobor je v II. stupni ochrany, a je teda chránený zákonom, ktorý okrem iného zakazuje aj akékoľvek rušenie zvierat.

Richard Ulianko pripomenul, že svetielka z petárd a ohňostrojov sú síce pekne farebné, to sa však dosahuje chemickými reakciami, ktoré vznikajú pri výbuchu. Rovnako pri tom vzniká odpad, ktorý skončí na zemi a preniká aj do pôdy. „Karcinómy sa dostávajú do pľúc ľudí a odpad končí aj vo vodných tokoch, napríklad v rieke Nitra.“

Viac o iniciatíve Sviatky v Nitre bez petárd nájdete na tomto linkuZdroj: Mesto Nitra