V Nitre pribudli nové podzemné smetné kontajnery

V pláne je zatiaľ celkovo 21 stojísk, ich ďaľšie rozmiestnenie bude závisieť od vyhodnotenia ekonomických ukazovateľov a tiež od spokojnosti občanov

V Nitre pribudli nové typy kontajnerov na smeti. Sú osadené do 1,5m hĺbky a mesto si od nich sľubuje zniženie zápachu, šetrenie miesta a lepší estetický vzhľad. Investorom sú Nitrianske komunálne služby. V tomto roku NKS preinvestovali z vlastných zdrojov 120 tisíc €, v budúcom roku plánujú preinvestovať ďalších 100 tisíc €. V pláne je zatiaľ celkovo 21 stojísk, ich ďaľšie rozmiestnenie bude závisieť od vyhodnotenia ekonomických ukazovateľov a tiež od spokojnosti občanov.

Rozmiestnenie kontajnerov (existujúce a plánované)

Poradové čísloUmiestnenie
1.Sandokan
2.Potravinárska ul. / Dúhové bývanie
3.Jurkovičová 19 - 23
4.Palárikova ulica
5.Janíkovce škôlka/jednota
6.Ľ.Okánika 8 + Tr.A.Hlinku 25
7.Tr.A.Hlinku 11 - 13
8.Ľ.Okánika 14 + Tr.A.Hlinku 3
9.Tr.A.Hlinku 14 - 16
10.Tr.A.Hlinku 51 + Tr.A.Hlinku 49
11.Tríbečská 1 - 3
12.Tríbečská 17 - 19
13.Sitnianska 1,3 a 2,4
14.Bajkalská 4 (nove stojisko)
15.Bajkalská 3
16.Štiavnická 20,17
17.Dlhá 68
18.Dlhá 60
19.Parkové nábrežie 21-25
20.Jurkovičová 28-29
21.Bazovského 12,16


Kedy a kde všade budú kontajnery umiestnené?

Zhruba polovica stojísk bude vybudovaná v tomto roku, zvyšné v budúcom roku. Pre stanovenie vhodnej lokality sa musia brať do úvahy možnosti samotného umiestnenia kontajnerov (kolízie s inžinierskymi sieťami), efektívnosť systému (nahradenie väčšieho počtu klasických kontajnerov novými, a tým šetrenie miesta pre ďalšie využitie – parkovanie, zeleň, chodníky a pod). Vzhľadom na úsporu miesta sú taktiež vhodné na umiestnenie v centrách miest.

Nové stojisko kontajnerov na sídlisku Chrenová v Nitre, ulica Ľ.Okánika

Podzemné kontajnery


Plánuje sa rozšírenie kontajnerov do celej Nitry?

Tento projekt spoločnosť považuje za pilotný, po vyhodnotení ekonomických ukazovateľov ako aj spokojnosti občanov, spoločnosť predpokladá ďalšie pokračovanie a rozširovanie tohto systému. Najväčšou prekážkou umiestnenia stojísk sa javí dnes už veľká infraštruktúra inžinierskych sietí vo vhodných lokalitách.

Náklady na kontajner/celkové náklady

Náklady na jeden kontajner závisia od jeho veľkosti a použitia (TKO, SZ.. – rôzne technické prevedenie) a pohybujú sa vrátane inštalácie do zeme od 2000 – 2600 EUR/ks, čo je len približne polovica ceny celopodzemných kontajnerov, takže aj bez použitia dotačných prostriedkov je v tomto prípade možné hovoriť o ekonomickej návratnosti investície (v našom prípade cca 3,5 roka). V tomto roku NKS preinvestovali z vlastných zdrojov 120 tisíc €, v budúcom roku plánujú preinvestovať ďalších 100 tisíc €.

Ako vyzerá osadenie kontajnerov do zeme?

Podzemné kontajnery


Vyprázdňovanie kontajnerov

Kontajnery sú vyprázdňované vozidlom s hydraulickou rukou podobne ako boli doteraz vyprázdňované zvony na sklo. Frekvencia vývozu v meste rôzna a je stanovená podľa potreby jednotlivých stojísk, spravidla min 2x za 7 dní u TKO (tuhý komunálny odpad) a 1x14 dní u nádob na SZ (separovaný zber).

Vyprázdňovanie kontajnerov zachytené na ulici Tr.A.Hlinku (foto:koli)

Podzemné kontajnery Nitra


Výhody podzemných kontajnerov

Výhodou systému, okrem estetického vzhľadu, je to, že odpad nezapácha pretože je v zemi, je možné využiť vyššiu kapacitu nádob a ušetriť plochu v porovnaní s konvenčnými nádobami, a tým využiť miesto na parkovanie, zeleň, ihriská a pod. Vývoz bude menej hlučný a rýchlejší a hlavne menej náročný na frekvenciu vývozu, čím sa odbremení dopravné zaťaženie v danej lokalite. Tento systém zberu je výrazne vhodnejší z hľadiska zápachu a zabráni prepĺňaniu kontajnerov v exponovaných časoch sviatkov. V neposlednom rade je určite estetickejší, nádoby zostávajú na svojom mieste, nie je potrebne sprístupňovať kontajnery pre vyvoz v zime. Rovnako tak tento systém zabráni vyberaniu kontajnerov neprispôsobivými občanmi, ako aj prístupu zvierat.

Výhodou podzemných kontajnerov je ich estetickejší vzhľad, príklad rozmiestnenia kontajnerov

Podzemné kontajnery


Fotogaléria
Zdroj: NKS, foto Nitralive.sk, nákresy NKSKomentáre  

+1 # Zdeno 2014-12-04 16:34
A čo keď to vrece nevydrží a roztrhne sa? Niekedy tam ľudia hádžu aj iný odpad napr. stavebný.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
+4 # Butko 2014-12-04 17:00
schvalujem to, ale nikto nas neinformoval, nepytal na to ci mozu vybudovat hned vedla vchodu a pod oknami (LO8)...
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
+1 # Michal Šimonek 2014-12-04 17:04
Z toho čo som videl fotky tak v zahraničí sa to stavia este bližšie k bytovkám a je to v poriadku. Nemalo by to smrdieť a nebude to preplnené ako malé smetiaky. Aká bude realita po pár mesačnom používaní neviem - informuj potom :-)
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
0 # Butko 2014-12-04 20:32
nechcem byt stale ten kto frfle, ale jednoducho taketo veci aspon prejednat s domovnikom, lebo fakt cely barak je prekvapeny. vsetci tu boli tak sokovani z toho, ze bola obratom mestu zaslana staznost a peticia na odstranenie.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
+6 # Michal Šimonek 2014-12-04 21:46
Ja si zasa myslím, že s tým domovník ani občania bytovky nič nemajú - pretože ako poznám ľudí v Nitre tak každý druhý frfle na všetko a ako by to vyzeralo keby sa tu osadia nové nádoby, vedľa už nie lebo tam to nechcú... radšej osadiť. Chápem keby sa jedná o niečo nevhodné, ale veď sú to fakt kvalitné a dobre vyzerajúce smetné koše. Ale hej v Nitre sa bránime všetkému novému...
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
+4 # Mikimajky 2014-12-04 21:52
Všetkému nie. Ja by som nové vedenie mesta prijal všetkými desiatimi.
Ale je pravda že ľudia frflú aj keď vlastne nevedia o čo ide.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
+1 # Simona 2014-12-04 23:11
O dobre vyzerajúcich košoch mám úplne inú predstavu....
Keď ich budete mať aj Vy priamo pri vchode, tak potom napíšte, aké je to super. A myslím si, že máme právo sa k tomu vyjadrovať, pretože riadne platíme dane! Vám by bolo tiež jedno, keby Vám pri dome vyrástlo od rána do večera niečo podobné? Podotýkam, že pred tým nám opravovali 2 parkovacie miesta skoro mesiac!!!! A toto bolo hneď!
Mimochodom, zaberajú raz toľko miesta, ako tie predošlé! Nemáme kde parkovať, ale máme "krásne" kontajnery, to je naozaj výhra! Mali sme pri dome trávnik a teraz máme toto!
A poprosím Vás, kritizujte až potom, keď to budete mať pri dome Vy a budete vedieť o čom hovorím.
Ľahko sa niekomu píše, keď tam nebýva a ešte ľahšie sa rozhoduje o ich umiestnení, keď ich nemám ja, však?
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
+2 # Michal Šimonek 2014-12-04 23:15
Máme smetné koše ešte bližšie k vchodu a je mi to úplne jedno - prečo by mi mali vadiť? a to máme staré dokonca ani nemáme separovaný zber. Fakt nerozumiem kde je problém. Ja by som sa práveže potešil, keby nám dajú nové. Skôr by Vám malo vadiť parkovanie áut - dosť zle to tam vyzerá.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
+1 # Simona 2014-12-05 09:59
Veď to parkovanie nám aj vadí a niekoľko krát sme žiadali nové parkovacie miesta! no ale bolo nám povedané za A) nie sú peniaze a za B) nie na úkor zelene!
A aby sme si rozumeli my nie sme apriori proti novým kontajnerom, ale proti ich umiestneniu!!!!
Ak je to Vám jedno, tak nám to jedno nie je!
A Vy bývate na Chrenovej?
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
0 # Michal Šimonek 2014-12-05 11:51
A prečo je zlé to umiestnenie? ten kúsok pozemku sa využíval doteraz aktívne? Peniaze nie sú to vždy hovoria, ale postupne sa parkovacie miesta robia - viď Ľ.Okánika, Nábrežie mládeže... treba žiadať a raz budú. Píšem, že mi je to jedno preto, lebo naozaj ma to nijak neovplyvňuje. Veď predsa smeti nevyhadzujem 5 krát denne, nezdržujem sa pri smetných nádobách často - tieto sú moderné, uložené pod zemou, prečo by mali vadiť? A umiestnenie naozaj nie je zlé vo Vašom prípade. Čo tam na tom kúsku pozemku robievate keď zrazu bude chýbať??
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
+2 # Butko 2014-12-05 12:11
miso, simi ma zial pravdu, bol tam stojan na prasenie kobercov, velmi frekventovane miesto aj bez toho aby tam este boli smetiaky, v okoli je vela volneho priestoru kde by sa mozno dali usadit, a ked tak mali to vopred vyargumentovat, ze to je jedine miesto, kadial nejdu kadejake siete pod zemou.
co sa tyka novych parkovacich miest, nechcem kritizovat sikovnost realizatora tych 2 parkovacich miest, ale ked tam pride sefko na A8, tak dost mam pochybnosti, ze bol vybraty transparentne.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
0 # Michal Šimonek 2014-12-05 12:52
Tak to bude ten istý pánko ktorého som videl keď sa robil chodník pri potravinách. Ja som vyjadril len svoj názor - ak sa Vám ako obyvateľom tamojšej bytovky osadenie kontajnerov nepozdáva tak sa sťažujte. Nemám nič proti. Len som sa snažil pochopiť prečo Vám to vadí.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
+2 # Simona 2014-12-05 13:08
Ceníme si aspoň snahu o pochopenie :-)
A aj sme sa sťažovali, ale pred voľbami sme dostali odpoveď, že budeme hľadať kompromis, ale po voľbách nič.....aj to o niečom hovorí.....
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
+1 # Maroš 2014-12-05 14:39
Vadí im to lebo sa ich nikto neopýtal a teraz sa cítia menejcenne, tak hneď spísali sťažnosť a petíciu. Na L.Okánika 8 som býval 15 rokov. Kým tam bol ten prašák, ktorý tam teraz tak strašne chýba, sa ludia sťažovali, že sa tam prášia koberce a ich to ruší. A tých prašákov tam volakedy bolo jak nas... Predpokladám, že im chýba iba tento jeden a že prášiť koberce chodia každý víkend.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
-1 # Simona 2014-12-05 15:15
Necítime sa menejcenne, to máš zlé informácie. A nesúď podľa seba ostatných....
Ja tu bývam dlhšie a nikdy som sa na prašák nesťažovala. Asi si nepochopil pointu, nevadí, na všetkých ľudí svieti slnko rovnako... :-) Veď keď tu už nebývaš, tak sa Ťa to ani netýka.....A my sme tomu radi....
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
-1 # Simona 2014-12-05 16:31
To nie je o menejcennosti, ale o slušnosti, zvlášť, keď je to za naše peniaze!!!!!!!
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
0 # Butko 2014-12-06 15:16
maros, ale to je proti zdravemu rozumu, inde si musis vybavovat milion papierov okolo stavebneho konania kde uz pomaly potrebujes potvrdenie aj na to aby si si mohol prdnut... toto ma byt ako co, vynimka ? a tu hned pri vyse stovke vlastnikov si sami od seba idu urobit zasah...
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
+5 # Shadow 2014-12-04 17:23
Podla mna vyborny napad, taketo kontajnery by mohli byt umiestnene aj tam, kde zbytocne zaberaju uz aj tak prepchate parkoviska, napr. Horka, Muraniho alebo ine miesta na Klokocine a Dieloch...
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
+2 # horkancan 2014-12-04 18:42
Ja separujem odpad na hôrke a skoro vzdy su nadoby na separovanie preplnene a doslova sa z nich sype odpad.ďaľej by sa táto myšlienka mohla doplniť napriklad aj lysmi na plastove fľaše na každom stojisku a aspoň jednym kontajnerom na elektro odpad ktorý je zakázaný vhadzovať do nádoby na KO(komunalny odpad)na každej väčšej ulici.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
+1 # Mikimajky 2014-12-04 21:48
Lisy nie "lysi" podľa mňa netreba. Stačí keď sa to hlupákom vysvetlí že keď na tú fľašu stúpi tak sa mu do igelitky vojde 25 ;-) kusov a keď ich nechá naplnené vzduchom vojde sa ich 5. To isté je aj v kontajneroch. Vyvážame na skládky vzduch ,lebo tým hlupákom to nevie nikto vysvetliť a sami to nepochopia. :sad:
Ten elektroodpad sa dá odviezť aj na zberový dvor. Nevyhadzuješ ho predsa denne. ;-)
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
0 # johnnysp29 2014-12-05 10:32
Síce možno vyvážame vzduch ale mesto platí odvoz odpadu podľa hmotnosti, ak sa nemýlim.
V jednom meste som tušim videl na smeťáku také zariadenie v ktorom si mohol flašu stlačiť.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
0 # Mikimajky 2014-12-05 12:45
AJ keď možno platí za hmotnosť je rozdiel aj objem. Ak je tam polka vzduchu. Aj viac ako polovica. Netreba potom takú frekvenciu vývozu.
A ak majú ľudia problém rozšliapnuť fľašu teraz myslíš že ju potom budú lisovať?
Nie hodia tam celú igelitku rovnako ako teraz.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
+3 # koli 2014-12-05 10:02
nahodou som videl vysypavanie jedneho smetaku sice uz ku koncu preto len jedna foto.. prsalo, fukalo.. pan stal vnutri na korbe medzi smetami a lopatou vyberal smeti z vreca.. dobry system :)
neviem si predstavit keby tam niekto vylial plechovku lepidla ako sa vo vnutri tie smeti nalepia na vreco.. kolko bezdomovcov popada dovnutra.. deti tam budu mat bunker :)

http://postimg.org/image/sfky5cjk3/
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
0 # johnnysp29 2014-12-05 10:36
Vyzerá to ako vrecko z megavysavača :-)
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
+5 # dlhy 2014-12-05 11:48
Pozerám, že je dosť podstatný rozdiel medzi tým ako to vyzerá na ilustračnej fotke (asi z Dánska) a tým ako to vyzerá v Nitre.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
0 # Sliedič 2014-12-07 12:34
Presne tak. Rozdieľ sú 3 storočia mentálneho myslenia.

Mne sa tento nápad páči, avšak rád by som poznal odpoveď na horeuvedené otázky, akým spôsobom chcú zamedziť tomu, aby tam nejaké decko, alebo bezdomovec spadol...
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať

Pridať komentár

Bezpečnostný kód
Obnoviť