Opustené mláďa orla kráľovského Karol, ktorého odborníci z Ochrany dravcov na Slovensku (RPS) vložili v júli do náhradného hniezda k adoptívnym rodičom, sa prednedávnom vznieslo na vlastné krídla. O Karolovi sme písali v článku Pri obci Štitáre zachránili mláďa orla kráľovského. Zriedkavá adopcia tak bola úspešná a vzácneho dravca sa podarilo zachrániť. Orol kráľovský je ohrozený v celej Európe, hniezdi v západnej a východnej časti Slovenska v počte približne 40 párov a je našim najvzácnejším hniezdiacim druhom orla. Adopcia sa stala úspešnou nielen vďaka obetavým ochranárom, ale predovšetkým kvôli tomu, že ho noví rodičia i nevlastná sestra Katka prijali, starali sa o neho a starostlivo ho kŕmili.

Orol Karol


„Vzhľadom na kritický stav populácie orla kráľovského monitorujeme všetky jeho hniezda na Slovensku. V pohorí Tríbeč pri Nitre sme zistili, že pravdepodobne v dôsledku agresívnej, extrémne hlučnej ťažby lesných porastov štiepkárskymi strojmi opustili dospelé orly svoju lokalitu a na hniezde zanechali dvojmesačné mláďa. Keď sa potvrdilo, že sa rodičia o vyčerpané orlíča už nepostarajú, dokrmovali sme mláďa niekoľko dní najprv na hniezde a potom v ľudskej opatere tak, aby sa jeho zdravotný stav zlepšil. Následne sme ho priniesli do hniezda adoptívnych rodičov s podobne starým mláďatkom. Všetky okolnosti stáli na našej strane – to, že sme vedeli o hniezde s rovnako starým súrodencom, láskyplné prijatie adoptívnymi rodičmi aj sestrou i to, že napríklad nenastali extrémne výkyvy počasia. Chcel by som zdôrazniť, že takáto úspešná adopcia je mimoriadne významná, pretože ide o veľmi ohrozený druh, kde má každý jedinec nesmierny význam pre zachovanie populácie orla kráľovského na Slovensku“, hovorí Jozef Chavko, predseda RPS.



Ako dopĺňa Stano Kováč, člen RPS, ktorý sa o orlíča niekoľko dní obetavo staral: „Od umiestenia Karola sme hniezdo pravidelne kontrolovali. Pozorovali sme, ako sa Karol s Katkou hrajú, ako ich rodičia prikrmujú hrabošmi a uhynutými živočíchmi z prebiehajúcej žatvy, či prikrývajú krídlami v čase veľkých horúčav, aby ich ochránili. Všetci v Ochrane dravcov na Slovensku sme verili v úspech adopcie – šťastný let. Na túto chvíľu sme museli počkať, mláďatkám bolo na hniezde spolu asi veľmi dobre, pretože v porovnaní s inými trvalo dlhšie, kým vyleteli z hniezda. Staršia Katka ako prvá dominovala na vyšších konároch a trénovala krídla. Vyletela 4. augusta, Karol o dva dni na to. Obaja sa ešte stále zdržujú v okolí hniezda, kde ich sprevádzajú rodičia a učia ich získavať potravu. Som veľmi rád, že som mohol byť svedkom úspešnej adopcie. Úprimne však všetci veríme, že sa takáto udalosť nezopakuje a že orly kráľovské budú na Slovensku pokojne a nerušene hniezdiť a plniť v prírode svoju dôležitú sanitárnu funkciu“.

„Keď sme preberali záštitu nad ochranou orla kráľovského a stali sa hlavným finančným podporovateľom tohto druhu na západnom Slovensku, netušili sme, ako veľmi bude naša pomoc potrebná. Sme hrdí na to, že pomáhame chrániť najvzácnejšieho orla na Slovensku,“ hovorí Michaela Dobošová, hovorkyňa Západoslovenskej energetiky, a.s. Orol kráľovský je jedným z cieľových druhov projektu LIFE Energia, ktorý podporila Európska únia v rámci programu LIFE. Pre orly budú inštalované hniezdne podložky a zlepšia sa tiež potravné možnosti. Viac informácií nájdete na www.lifeenergia.sk


Zdroj: Tlačová správa