Fraška je dokonaná: Nitra bude v roku 2018 niesť titul Európske mesto športu

V roku 2017 bolo takýchto víťazných miest v Európe 15

Mám rád naše krásne mesto, som lokálpatriot, odmietam však za každú cenu robiť z Nitry niečo, čím nie je. Treba si priznať, že na titul Európske mesto športu sme zďaleka nemali. Kto už navštívil viaceré krajiny v Európe vie, že stačí ísť len vedľa za hranice do Českej republiky a úroveň a vybavenosť je niekde inde.

O to viac považujem už dopredu avizovaný zisk titulu Európske mesto športu 2018 za frašku. Áno Nitra to dokázala. Stálo nás to len pár tisíc €. Zápisné bolo 1800€, niekoľko dní sme hostili komisiu.

Chcel by som však upozorniť na skutočnosť, že sa nejedná o hlavné mesto športu, a nejedná sa o jediné mesto, ktoré ocenenie každý rok získa. V roku 2017 bolo takýchto víťazných miest 15... napríklad Olomouc, Banská Bystrica.

Každý rok je navyše súťaž rozdelená do kategórii: Európske hlavné mesto športu (500 a viac tisíc obyvateľov), Európske mesto športu (City) (25 000 - 499,999 obyvateľov), Európske mesto športu (town) (1 - 24 999 obyvateľov) a Európska športová komunita.

Čím sme presvedčili komisiu neviem, nerozumiem, nechápem. Nitra dáva najviac peňazí na hokej, doslova sa strácajú státisíce. Peniaze investované do starého štadióna, do platov zahraničných hráčov, pričom vlastných odchovancov posielame preč.

Čaká nás investícia do rekonštrukcie futbalového štadióna, ktorý nebude spĺňať podmienky pre uskutočnenie medzinárodných zápasov. Okrem toho je zámer postaviť menšie haly na Dieloch a Čermáni. Vynovený bude štadión ČFK na Čermáni.

Aký úžitok má väčšina obyvateľov Nitry z hokeja a futbalu? Nemal by byť titul o možnostiach športovať pre bežných ľudí?

Nitra má 1 mestský bazén, opravené chodníky, ktoré nazývame cyklotrasami, v Starom meste napríklad nie je multifunkčné ihrisko, chýbajú tu ihriská pre deti. Staré úseky cyklotrás nemá kto opraviť, chýba vybavenosť. Bike sharing priniesla súkromná spoločnosť, nie Mesto Nitra.

A najzaujímavejší je fakt, že táto aktivita prišla v rok konania volieb do NSK a rok pred komunálnymi voľbami.

Viac informácií o projekte nájdete na webstránke aceseurope.eu/, kde je aj zoznam výherných miest z minulých rokov.Zdroj: Nitralive.skKomentáre  

+9 # T. 2017-10-04 07:59
Cele toto je krasny priklad, ako sa zbytocne minaju peniaze. Vytvori sa nejaka institucia s ludmi, ktori nevedia nic uzitocne robit. Vymysli sa absolutne zbytocny a bezvyznamny titul ako Europske mesto sportu. Potom sa hladaju mesta, ktore sa tymto nezmyslom chcu chvalit. V podstate ani nepotrebuju nic splnat, staci, ze sa prishlasia a zaplatia. Postupne sa dostane na vsetkych. Komisia beha od mesta k mestu, spia, jedia a dopravuju sa zadarmo. Navstivia sa nejake sportoviska a spravi sa nejaka prezentacia, aby sa nepovedalo. Zrejme nahodnym vyberom sa zvoli par miest, ktore titul dostanu. Vedenie mesta sa bude chvalit, ako strasne moc robia pre sport, lebo ved dokazom je tento titul. A obycajny obcan to samozrejme vsetko zaplati. Najskor cez europske peniaze zacvakaju usporiadatela a potom cez mestske peniaze startovne a vydaje na organizaciu. A co ma z toho? Nic.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
+5 # Igor Hubinský 2017-10-04 08:35
Tieto informácie by sa mali dostať medzi čo najviac Nitrančanov. Strašne ma totiž serie ten spôsob, akým si Dvonč robí kampaň, je to bezostyšné oblbovanie.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
+4 # Michal Kovac 2017-10-04 08:16
Vie mi niekto vysvetlit, co nam tento titul prinesie, ze ma zmysel sa o to uchadzat? Ake to ma vyhody pre mesto ?
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
+1 # JURINO 2017-10-04 19:17
Projekt neprinesie žiadny reálny a dlhodobý úžitok. Sám o sebe nič neznamená. Kto si pamätá, kde bola napr. olympiáda pred 20 rokmi? Nieto ešte nejaký titul EMŠ. Mestu chýba reálna koncepcia športu, budovania športovísk. Útvar hl. architekta je obsadený dočasnou šéfkou a vyslovene chrápe, keďže (nielen) v tejto veci absolútne nič neprodukuje. Samotný nápad s EMŠ a tiež web, ktorý zjednotí všetky športoviská nevznikol na MsÚ, ale oveľa skôr. Ešte predtým, keď sa EMŠ stali Košice a BB. Pritom sa stačilo poobzerať len do ČR, ktoré má už nielen niekoľkonásobné mestá, či malomestá športu, ale aj hlavné mesto európskeho športu (Praha , to sa udeľuje mestám nad 500 tisíc obyvateľov). Ale komouši roky sladko spinkali a teraz, keď im prihára, chytajú sa každej slamky.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
+4 # Hmmm 2017-10-04 09:58
Mesto športu ? :D To fakt ? Pekné PR ťahy za pár šupov. Keď si chcem ísť zaplávať musím ísť do Šale, keď chcem ísť na kúpalisko musím ísť mimo Nitru. Keby som chcel ísť na futbal, tak musím ísť na ten náš skvost, keby na hokej, tak nápodobne. Keď chcem po meste bicyklovať, tak neprejdem súvisle mestom bez toho, aby som nemusel ísť v našej drbnutej premávke s obavou, že ma niekto zotne. No proste mesto športu. Asi kvôli tým ihriskám, ktoré Fico vybudoval pred 10 rokmi, lebo inak netuším. V NR sa nepostavil žiaden športový stánok, proste nič, odkedy si pamätám.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
+3 # Hmmm 2017-10-04 10:00
Keď som chcel ísť do normálneho wellness a masáž cez víkend, tak som musel ísť mimo Nitru, lebo v NR nič aspoň s 3-4 druhmi sáun, bazénom a masérom som nenašiel. Samozrejme, nie je to šport ale súvisí to so športom a regeneráciou po športovaní.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
+3 # Michal Šimonek 2017-10-04 10:01
A teraz si predstav, že bývaš v centre mesta. Na sídliskách sú aspoň kde tu ihriská + tie nové ihriská. V okolí bydliska primátora je 0 kusov detských ihrísk, 0 kusov ihrísk... teda ak nepočítam zamknutý areál SPU, kde sa niekedy aj podarí nepoškodiť koše a neodlomiť ich. V zahraničí má každé menšie mesto niekoľko verejných bazénov, v ČR je bežné, že popri ceste vidíš cyklotrasu spájajúcu obce.

Ešte aj tá mestská hala na Klokočine bola predražená a nedostavali ju podľa zámeru...
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
+1 # Peter 2017-10-06 08:18
Ziadal som o vybudovanie detskeho ihriska vo vnutrobloku R.Peregrina, Smetanova, Chalupkova. Bolo mi povedane, ze treba vyzbierat podpisy od obyvatelov. Ale aj tak sa to nepodari, lebo ti stari nebudu suhlasit. Poriadne detske ihrisko tam nie je, siroko-daleko. Tu je na to aj vhodny priestor. Nuz naco tam mame poslancov?
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
+1 # Judita 2017-10-05 09:41
Prosím, poraďte mi, kde na Klokočine bezpečne naučím bicyklovať dieťa?
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
+9 # herr tell 2017-10-05 09:56
Pravdepodobne iba na stacionárnom bicykli.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
+1 # Michal Šimonek 2017-10-05 10:35
Park pod Borinou - je tam dosť veľká plocha.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
-1 # Judita 2017-10-05 14:49
Skúšala som, aj keď sa to nezdá,je tam dosť veľký pohyb na učenie bicyklovať malé dieťa. Prechádzali sa mamičky, behali malé deti, čo tiež potrebovali voľnosť a človek pri takejto činnosti má oči iba pre toho svojho malého cyklistu a nie ešte pre ostatné detičky a mamičky, ktoré to tiež chcú využiť na trochu voľnosti pre dieťatko. Ale aj tak ďakujem.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
+1 # Michal Šimonek 2017-10-05 14:54
Je to jedna z mála rovín na Klokočine. Treba vystihnúť čas, kedy tam nie je veľa ľudí. Potom jedine areál škôl, ale neviem kde je to možné - nemám prehľad. Napríklad na Chrenovej je super areál Nábrežie mládeže kde je okruh veľký.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
-1 # Judita 2017-10-06 08:48
Ďakujem za pomoc, málo ľudí je tam vtedy, keď deti po obede spia a to spí aj ten môj (sobota - nedeľa) a Nábrežie je tak akosi od ruky (dieťa, bicykel, vak s vecami a autobus) nielen trasou, ale aj časovo. Prísť zo škôlky, napapať a ísť na Chrenovú.. to je večer. Už z hora Klokočiny dostať sa dole dá zabrať.Ale aj tak ďakujem za snahu.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
-4 # ccc 2017-10-06 09:25
To ako vážne?
Bez urážky ,ale keď vám nik neukáže kde sa to dá tak to dieťa nenaučíte?
Toto je ale choré.
Stačí kúsok chodníka. Kde sa všetky tie deti chodili učiť bicyklovať doteraz?
Na Kmeťovej je chodník tak zo tristo metrov dlhý . To nestačí?
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
+2 # Judita 2017-10-08 18:28
Ja som na Klokočinskom kopci naučila bicyklovať svoje deti, neboli dopr. značky Obytná zóna, bolo menej áut a tie čo boli,mali kde parkovať a vodiči boli ohľaduplnejší. Vnuk sa naučil bicyklovať v bezpečí, nie v Nitre a nie na sídlisku. Tento príspevok mi napadol vtedy, keď ma poprosil 4 ročný sused, ktorý učil bicyklovať, rodičia s ním trénovali po parkovisku pred panelákom , ale autá, ktoré chodili po ulici mu jeho nadšenie kazili, a prosil, aby tatinko a všetci okoloidúci dospelí vybavili dopr. značku, aby aspoň chvíľku mal parkovisko a príjadz. cestu pre seba, pretože iná rovná plocha tam nie je. A predošlé príspevky sú skúsenosti rodičov. Ide iba o bezpečnosť. Keď vieme bezpečne vybudovať priestor na bezpečné venčenie psov, mohli by sme vybudovať aj jeden bezpečný priestor na naučenie deti bicyklovať, kolobežkovať, in-line korčuľovať. Iba toľko na to Vaše čudné rozčarovanie. Pekný deň.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
-3 # ccc 2017-10-08 22:33
No tak toto je bieda tohoto národa.
IQ húpacieho koňa.
Na toto nemám čo napísať.
Tá dopravná značka "obytná zóna" načo asi slúži? :-x
Takíto ľudia by nemali mať volebné právo.
Napíšem to ešte raz.
Kdekoľvek sa to dá naučiť ak sa chce. Ak niekomu nestačí 300 metrov nevyužívaného chodníka , tak netuším čo k tomu iné treba.
Na naučenie byciklovať stačí 20-50 metrov. A to sa dá nájsť na klokočine kdekolvek.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
+3 # Michal Šimonek 2017-10-08 23:49
Musím si zastať pani - tá obytná zóna je síce fajn v teoretickej rovine, reálne vodiči jazdia ako blázni... kto má dieťa a pohybuje sa na Klokočine, ten vie. Bohužiaľ sme národ idiotov. Obytná zóna pre veľkú časť vodičov neznamená absolútne nič. Autá dominujú mestu, sú všade - aj na chodníkoch. Toto treba zmeniť. Píšem to ako vodič.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
-3 # ccc 2017-10-09 05:20
Michla neriešim ako sa jazdí.To vieme.
Ide o princíp.
Opýtam sa na internete. Tam mi poradia nejaký paralelný vesmír kde nájdem čo hladám.
Dal som návrh Kmeťova kde takmer nikdy chodci nie sú.
Pred Bethovenovou školou je dokonca 6 metrov široký a 200 metrov dlhý chodník.
Pred Benkovou školou bola kedysi obrovská plocha(nebol som tam roky).
Takmer za každým panelákom je asfaltový chodník.
Čo tu pani ide riešiť?
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
0 # Judita 2017-10-09 07:57
Prepáčte, že som vôbec chcela pomôcť a vážne som tým narušila Vašu pohodu. Chcela som "bezpečne" a vôbec... nikdy viac sa tu pýtať nebudem, diskusia tu nie je o pomoci ale o urážkach.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
+1 # Shadow 2017-10-09 08:17
Pani Judita, v mene vacsiny spoludiskutujuc ich sa Vam chcem ospravedlnit za toto urazajuce individuum. Obvykle je na tomto portali diskusia slusna a vecna a to aj napriek plurality nazorov. Preto sem aj rad chodim. Zial, z casu na cas sa tu vyskytnu aj taketo individua, ktore sa citia o cosi muznejsie, ked si mozu anonymne rypnut do slusnych a nic netusiacich ludi. Ze tym nikomu nepomozu a nic nevyriesia, ich uz netrapi. Zaspavaju s dobrym pseudopocitom, ze aj dnes nasli niekoho, od koho su lepsi, schopnejsi, no na druhy den si to musia dokazovat opat na inych diskusiach. Zelam Vam pekny den, dufam, ze tento portal budete navstevovat aj nadalej. Prevadzkovateli a stranky nemozu za to, kto sem chodi a prispieva :)
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
0 # ccc 2017-10-09 19:39
Individuum ťa ráno obúva. To len aby sme si upresnili. ;-)
To že je pani ovca a potrebuje k tomu aby decko naučila bicyklovať označenie dopravnými značkami ,čiarami a treba jej k tomu bumažku a povolenie je tragédia.
Najlepšie by bolo zavolať aj záchranku a vrtulník ,aby to bolo bezbečné.Pogumo vať asfalt a na trávu dať molitan.
Ako niekto dokáže z triviálnej veci urobiť vedu.
A ano pogratulujte si. Ja som hulvát a odbavujem sa pri tomto.
Telce :-x
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
+3 # Fraška 2017-10-05 13:19
Nitra to mohla vyhrat iba za predpokladu, ze jej superom pri vybere komisie bola Horna-Dolna :lol:
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
0 # Márijo 2017-10-05 18:53
Peniaze investované do starého štadióna, do platov zahraničných hráčov, pričom vlastných odchovancov posielame preč. - s tymtok nesuhlasim
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
0 # $ 2017-10-06 15:14
Primator nema chrbtovu kost uz davno iba velky prazdny usmev. Je mi zle z tych putacov, spolu dalej a zodpovedne fuj!
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
0 # T. 2017-11-03 17:08
od mesta sportu ocakavam, ze sa budu organizovat aj taketo akcie: https://oh.idnes.cz/projekt-olympijske-parky-olympijsky-festival-mov-cov-jiri-kejval-10z-/sport_oh.aspx?c=A171103_144303_sport_oh_mt2 Dockam sa?
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať

Pridať komentár

Bezpečnostný kód
Obnoviť