Pomôžu kláštoru, Hrušovskému hradu či historickému prameňu

Tisíce ľudí sa rozhodli, že využijú svoj čas na to, aby vylepšili a skrášlili Slovensko. Zapoja sa do podujatia Naše Mesto, ktoré organizuje Nadácia Pontis, a strávia pracovný deň v školách, komunitných centrách či zveľadením lesov, parkov a hradov. Celkovo priloží ruku k dielu od dnes počas nasledujúceho týždňa skoro 9 000 dobrovoľníkov a dobrovoľníčok v 48 mestách po celom Slovensku. Väčšina aktivít prebehne už dnes 10. júna. V Nitrianskom kraji pomôže dobrej veci 650 dobrovoľníkov a dobrovoľníčok.

Podujatie Naše Mesto každý rok prepája firmy, samosprávy a občiansky sektor s cieľom viditeľne zlepšiť miesta, kde žijeme a pracujeme. Zamestnanci a zamestnankyne rôznych spoločností vezmú do ruky pracovné náradie a pôjdu dobrovoľníčiť tam, kde je to potrebné. Skrášlia tak napríklad Bratislavu, Košice, Žilinu alebo Nitru a okolie.

„Naše Mesto je ideálna vstupná brána do sveta dobrovoľníčenia. Okrem dobrého pocitu z toho, že firemní dobrovoľníci pomôžu tam, kde by si to organizácie či školy inak mohli dovoliť len s veľkou námahou, zažijú aj príjemný teambuilding s kolegami, vyvetrajú hlavy a vymenia na chvíľu kancelárie či home office za exteriér,“ vysvetľuje Michal Kišša, výkonný riaditeľ Nadácie Pontis.

Pomôžu kláštoru aj Bendeho prameňu

Najobľúbenejšou aktivitou v Nitre je čistenie areálu ruín Zoborského kláštora. Desiatky dobrovoľníkov tu budú upratovať, hrabať lístie a pomáhať Zoborskému skrášľovaciemu spolku chrániť túto pamiatku. „Každoročne je potrebné s pomocou dobrovoľníkov upraviť areál a terén, taktiež vyčistiť okolie zarastené vegetáciou. Kláštor býva sprístupnený verejnosti sezónne, v lete sa organizujú bezplatné prehliadky a kultúrne podujatia,“ uvádza organizácia.

Ďalšie tímy nadšencov budú revitalizovať verejný priestor pri Bendeho prameni. Historický prameň je totiž zarastený náletovými krovinami a znečistený odpadkami, čo sa má zmeniť.

Dobrovoľníčiť sa bude vo všetkých kútoch kraja

Poriadna dávka pomoci čaká i Zlaté Moravce, Topoľčany a mnohé iné mestá v Nitrianskom kraji. V Hurbanove natrú dobrovoľníci mobiliár v Zelenom Háji, v Nových Zámkoch a Topoľčanoch vyzbierajú odpadky v meste, v Šali zase dostanú všetky lavičky v centre mesta nový dych. V Zlatých Moravciach upravia dobrovoľníci okolie sochy partizána a pomáhať sa bude aj na neďalekom hrade Hrušov, kde sa viaceré dobrovoľníčky pridajú k združeniu LEUSTACH pri pomocných archeologických prácach.

Zoznam všetkých aktivít nájdete na tomto linku.

O Našom Meste

Naše Mesto je najväčšie podujatie firemného dobrovoľníctva v strednej Európe. Tento rok sa koná už po šestnásty raz a zapája sa doň 8 820 dobrovoľníkov na rôznych miestach po celom Slovensku. Pomôžu tak dokopy 216 neziskovým organizáciám, nízkoprahovým centrám, ale aj školám či škôlkam zlepšiť ich fungovanie. Inšpiráciou pre Naše Mesto bola akcia New York Cares, počas ktorej tisíce Newyorčanov spoločne upratujú a menia svoje mesto k lepšiemu. „Pomôcť skrášliť svoje okolie môže každý z nás a stačí k tomu málo. Často sú to práve drobné činy jednotlivcov, ktoré pomáhajú zlepšovať životy celých komunít. Iniciatíva Naše Mesto dbá na to, aby ruku k dielu mohol pridať naozaj každý,“ povedal David Kolář, riaditeľ komunikácie a marketingu spoločnosti Hornbach, ktorá podujatie podporuje. Firemných dobrovoľníkov vysiela na Naše Mesto 162 firiem a inštitúcií. Nadšených ľudí s chuťou pomáhať bude možné stretnúť v 48 slovenských mestách v príznačných bielych tričkách s nápisom „Mám srdce na správnom MESTE“, ktorý pre podujatie vymyslel Slavomír Artim tvoriaci pod pseudonymom Dyslektik.