Súčasťou hudobnej jesene bude medzinárodný gitarový festival Cithara aediculae od 18. do 23. októbra

NITRA 1. októbra (SITA) - Cyklus siedmich koncertov vážnej hudby prinesie Nitrianska hudobná jeseň 2010, ktorá sa začne túto nedeľu a potrvá do 17. októbra. Jej súčasťou bude aj medzinárodný festival klasickej gitarovej hudby Cithara aediculae, v rámci ktorého bude ďalších šesť koncertov.

Nitriansku hudobnú jeseň otvorí 3. októbra koncert laureátov Medzinárodnej speváckej súťaže Mikuláša Schneidra Trnavského. Synagógou sa ponesie spev sopranistky Renaty Ferikovej a barytonistu Ľubomíra Popíka. Na druhom koncerte 6. októbra vystúpi v evanjelickom Kostole Ducha Svätého švédske Duo7 a Agi Ferienčíková. Ako informovala Ľudmila Synaková z nitrianskeho magistrátu, súčasťou hudobnej jesene budú aj Dni českej kultúry 2010. Slávnostné otvorenie tohto podujatia bude 7. októbra o 18:00 v Synagóge, kde zahrá huslista František Novotný, violončelista Jozef Podhoranský a klavirista Ivan Gajan.

Nitrianska hudobn8 jeseň 2010

Na hudobné umenie bohatá bude aj nedeľa 10. októbra. V Starom divadle Karola Spišáka bude koncert súboru Technik Akademik a Trnavského komorného orchestra. Na koncerte s názvom Eurofolklór zaznejú ľudové piesne krajín Európskej únie. V ten istý deň v Synagóge vystúpi české Quarteto Pavla Haasa. Ďalší koncert 14. októbra prinesie hudbu v podaní Faces piano trio v zložení Ivana Pristašová (husle), Boris Bohó (violončelo) a Ladislav Fančovič (klavír). Hudobná jeseň vyvrcholí klavírnym recitálom Magdalény Bajúszovej 17. októbra v Synagóge.

Gitarový festival Cithara aediculae bude od 18. do 23. októbra. Jeho program sa začne vernisážou grafík a obrazov Ľubomíra Podušela a bude pokračovať týždenným maratónom koncertov. Vystúpia na nich Dagmar a Jozef Zsapka zo Slovenska, Lukasz Kuropaczewski z Poľska, Zsofia Borosová z Maďarska, dramaturg festivalu Ján Labant, Harold Gretton z Austrálie a Goran Krivokapić z Čiernej Hory.

Zdroj: (SITA, mp;mt), 201010010046