Atrakcia, ktorú v Nitre využívajú nielen turisti, ale aj domáci, oslavuje svoje prvé narodeniny. Turistickým vláčikom ARRIVA v modrej a limetkovo – zelenej farbe sa od minulého roka do konca apríla odviezlo už 13 tisíc cestujúcich. Pri príležitosti Medzinárodného dňa detí bude cestovné počas víkendu 1. a 2. júna pre cestujúcich do 18 rokov zadarmo.

"Turistický vláčik patrí k atrakciám mesta pod Zoborom. Už druhú sezónu zabezpečuje jednoduchú a bezpečnú dopravu turistov v rámci širšieho centra mesta. Teší nás neustály záujem, ktorý prejavujú nielen turisti, ale aj domáce rodiny s deťmi," povedal Juraj Kusy, generálny riaditeľ spoločnosti ARRIVA NITRA.

V tomto roku začal turistický vláčik svoju druhú sezónu 1. apríla. Za prvý mesiac odviezol takmer 1 000 cestujúcich. "Prvý mesiac tohtoročnej sezóny hodnotíme pozitívne. Za vysoký počet cestujúcich vďačíme aj priaznivému počasiu," dodal J. Kusy. Vedenie spoločnosti predpokladá, že počas leta počet prepravených ľudí ešte narastie. Výročie oslávi spoločnosť ARRIVA NITRA v spolupráci s mestom Nitra cestovným pre deti do 18 rokov zadarmo. Tie sa ním budú môcť odviezť 1. júna napríklad počas podujatí Festival chutí Nitrianskeho kraja a Jahodová Nitra alebo na oslavy Medzinárodného dňa detí, ktoré sa uskutočnia o deň neskôr v Mestskom parku na Sihoti.

Turistický vláčik má dva vozne. Jeden z nich je vybavený rampou, ktorá umožňuje nástup rodinám s kočíkmi i cestujúcim na invalidných vozíkoch. Jeho kapacita je 36 osôb. Oproti minulému roku pribudla na mestskom okruhu novinka v podobe audiosprievodcu okrem slovenčiny aj v angličtine a francúzštine. V priebehu roka rozšíri ARRIVA ponuku o nemeckú a maďarskú verziu. "Počas celej jazdy sa môžu návštevníci vďaka audiokomentáru sústrediť na pamiatky, okolo ktorých práve prechádzajú," dodal J. Kusy.

Vláčik vyráža zo Svätoplukovho námestia smerom na Hrad a naspäť. Na Hrade má 15 minútovú prestávku. Počas silnej sezóny, ktorá je od júna do septembra, sa vláčik vydáva na pravidelnú trasu každú hodinu od 10:00 do 17:00. Okrem štandardných jázd v rámci svojho cestovného poriadku si môžu jazdu vláčikom objednať aj školy, škôlky, kluby dôchodcov a pod. aj na webe. Skupiny majú možnosť využiť vláčik na súkromnú prepravu mimo časov riadneho cestovného poriadku s vlastným miestom nástupu a výstupu alebo s rezerváciou miest na bežný mestský okruh. Vláčik bude počas svojej druhej sezóny jazdiť minimálne do konca októbra.Zdroj: Arriva