V piatok 29. apríla budú v Nitre odhalené pamätníky, ktoré sú poctou obetiam holokaustu.

Stolperstein, čiže "kameň na zakopnutie", pripomína zločiny nacizmu a jeho obetí. Symbolickým umiestnením do chodníka namiesto jednej z dlažobných kociek, sa stáva prirodzenou súčasťou verejných priestorov. Okoloidúci sa pohľadom na kameň symbolicky klaňajú pamiatke obete a kameň je zároveň pripomienkou hrôz druhej svetovej vojny.

"V piatok 29. apríla o 15. hodine za prítomnosti vzácnych hostí odhalíme ďalších päť pamätných kameňov. Dva na Wilsonovom nábreží 82, následne sa presunieme na Štefánikovu triedu 25, kde sme osadili ďalšie tri," informoval portál Nitralive.sk hovorca Nitry Tomáš Holúbek.

Pamätné kamene na Wilsonovom nábreží 82 budú pripomínať príbeh Felsenburgovcov. Ferdinandovi Felsenburgovi Nitra vďačí za podobu viacerých svojich stavieb, jednou z nich je dodnes stojaci most cez rieku spájajúci Mostnú ulicu a Zobor.

Stolperstein na Štefánikovej triede 25 bude poctou rodine Starkovcov. Pán Július Stark ako prvý na Slovensku premietol hraný hovorený film, v dnešnom Starom divadle Karola Spišáka prevádzkoval kino Tatra a vo dvore svojho vlastného domu otvoril záhradné kino.

Prvý Stolperstein v Nitre bol osadený v roku 2017 na Kamennej ulici. Je poctou Marii Arpássy - Gerstl, ktorú v roku 1941 zavraždili v koncentračnom tábore v Osvienčime.

Stolpersteine: slovensky tiež kamene zmiznutých, doslova „kamene, o ktoré treba potknúť “ (zavadiť pohľadom), sú dlažobné kocky s mosadzným povrchom, vsadené do chodníka pred domami obetí holokaustu a nacistického režimu (Wikipédia).Zdroj: Mesto Nitra