Unikátny medzinárodný projekt Asociácie Divadelná Nitra Paralelné životy – 20. storočie očami tajnej polície

Aké boli praktiky tajných služieb komunistických režimov? Ako politická moc zasahovala do životov ľudí? A aké hrozivé svedectvá skrývajú bývalí väzni či prenasledovaní občania? Na tieto a ďalšie otázky odpovie unikátny medzinárodný projekt Asociácie Divadelná Nitra Paralelné životy – 20. storočie očami tajnej polície. Po troch rokoch príprav sa teraz dostáva do finálnej etapy.

Príbehy o tyranii moci zo šiestich postkomunistických krajín a od šiestich tvorivých tímov sa v svetovej premiére dostanú na divadelné dosky počas 22. ročníka Medzinárodného festivalu Divadelná Nitra, ktorý sa uskutoční od 27. septembra do 2. októbra 2013.

Uznávaní umelci zo Slovenska, Česka, Maďarska, Nemecka, Poľska a Rumunska pátrali po skrytých príbehoch v archívoch tajných polícií vo svojich domovinách, prostredníctvom svedectiev sa vracali do komunistickej éry vlastných dejín, zhovárali sa so svedkami udalostí, agentmi, obeťami, diskutovali navzájom na fórach. Autentické príbehy pretavili do scenárov dokumentárnych inscenácií, ktoré budú počas nasledujúcich mesiacov s tvorivými tímami kreovať priamo na javisku a čaká ich niekoľkotýždňové skúšobné obdobie, aby festivalovým divákom predstavili svoj pohľad na časy minulé.

„Projekt Paralelné životy považujeme v slovenskom kultúrnom prostredí za unikátny. Vyjadruje sa k témam, ktorými sa naša spoločnosť priveľmi nezaoberá a umenie ich tak často nereflektuje, hoci nás ťažia ako nevysporiadané dedičstvo minulosti. Projekt je významný aj v medzinárodnom kontexte – podarilo sa nám získať kvalitných a zaujímavých tvorcov zo šiestich krajín, ktorých spája silná myšlienka projektu a metódy dokumentárneho divadla,“ povedala riaditeľka Medzinárodného festivalu Divadelná Nitra Darina Kárová.


Paralelné životy banner


Slovensko budú v projekte zastupovať umelci bratislavského Divadla SkRAT. Režisér, herec, autor divadelných hier a laureát Ceny Alfréda Radoka Dušan Vicen a hudobný skladateľ, herec a režisér Ľubomír Burgr, niekdajší člen divadla Stoka, vytvoria inscenáciu Vnútro vnútra.

Českú republiku bude reprezentovať doma aj v zahraničí vysoko oceňovaný dramatik, filmový a divadelný režisér Petr Zelenka a hudobný skladateľ a autor libreta Aleš Březina, medzi ktorého najvýznamnejšie diela patrí opera o procese s Miladou Horákovou Zítra se bude..., uvedená na Divadelnej Nitre v roku 2008. V ich dokumentárnej opernej inscenácii Toufar – Mučiace hry vystúpi aj hviezda operného neba Soňa Červená.

Odvrátenú stranu nemeckej minulosti predstaví vo svojom diele Môj spis a ja režisér Clemens Bechtel, ktorého inscenácia Staatsicherheiten o väzení v bývalej NDR získala Cenu Friedricha Lufta za najlepšiu inscenáciu v Nemecku za rok 2008. Jeho najnovšia inscenácia ako jediná z celého projektu Paralelné životy má za sebou úspešnú premiéru, ktorá sa uskutočnila 28. apríla 2013 v Štátnom divadle v Drážďanoch.

Komunistický útlak v Rumunsku odhalí v inscenácii s pracovným názvom Inscenované archívy svetoznáma režisérka a dramatička Gianina Cărbunariu, ktorej inscenáciu X milimetrov z Y kilometrov o praktikách tajnej rumunskej polície Securitate uviedla Divadelná Nitra v minuloročnom hlavnom programe.

Utajené príbehy z Maďarska prinesú na dosky v inscenácii Odmäk mladý maďarský režisér Dániel D. Kovács a scenárista Péter Závada, ktorí budú pracovať pod mentorským vedením uznávaného režiséra Viktora Bodóa. Jeho inscenáciu Anamnéza s nadšením prijalo festivalové publikum Divadelnej Nitry minulý rok.

Poľskú inscenáciu (Na)sleduj ma vytvoria režisér Radek Rychcik a autor textu Tomasz Kireńczuk, ktorí patria k najmladšej generácii umelcov podieľajúcich sa na súčasnom diskurze poľského divadla.

Veľká medzinárodná premiéra šiestich inscenácií sa odohrá na Divadelnej Nitre 2013 a bude doplnená o bohatý sprievodný program Paralelné životy Plus, ktorý ponúkne diskusie, výstavy, projekcie dokumentárnych i hraných filmov, happeningy a interaktívne hry. Následne sa inscenácie budú pravidelne uvádzať ako súčasť repertoáru koprodukčných partnerov, divadiel v jednotlivých krajinách, napríklad v Opere Národného divadla v Prahe, v Novom divadle v Krakove či v Štátnom divadle Drážďany. Dve inscenácie Paralelných životov na jeseň navštívia aj Európske hlavné mesto Kultúry Košice 2013. Rok 2014 prinesie sériu minifestivalov, ktoré predstavia všetky inscenácie divákom v Bratislave, Budapešti, Bukurešti, Drážďanoch, Kluži, Krakove a v Prahe. Ďalším významným výstupom projektu v roku 2014 bude publikácia vydaná v spolupráci s prestížnym nemeckým vydavateľstvom Theater der Zeit.

Celý projekt Paralelné životy – 20. storočie očami tajnej polície detailne predstavuje čerstvo otvorená internetová stránka www.parallel-lives.eu, kde nájdete aktuálne informácie o projekte, jeho cieľoch, tvorcoch, koproducentoch ako aj o vznikajúcich inscenáciách dokumentárneho divadla. Pravidelne sa bude dopĺňať o aktuálne informácie, príbehy nájdené v archívoch jednotlivých krajín, fotografie či videoukážky z predstavení.

Aktuálne informácie o projekte Paralelné životy sledujte na www.parallel-lives.eu, o Divadelnej Nitre na www.nitrafest.sk a http://www.facebook.com/divadelna.nitra


Zdroj: Divadelná Nitra 2013