Nitra oslávi svoju slávnu históriu trojdňovými slávnosťami. Od 5. do 7. júla bude mesto pod Zoborom žiť slávnosťami Nitra, milá Nitra.

Veľké mestské slávnosti sa začínajú už tento týždeň. Od piatku do nedele bude celá Nitra na nohách. Trojdňové slávnosti sú oslavami 1 161. výročia príchodu solúnskych bratov Konštantína a Metoda na územie Veľkej Moravy.

Tri dni budú nabité spoločenskými, cirkevnými a kultúrnymi podujatiami. „Tohtoročné slávnosti otvoríme rannou svätou omšou, na ktorú prichádza množstvo pútnikov z celého Slovenska i zo zahraničia. Pokračovať budeme programom na hrade, kde návštevníkov okrem Dňa otvorených dverí čaká historický festival Pribinova Nitrawa,“ povedal primátor Marek Hattas.

Živo bude aj na korze. Počas troch dní bude na pešej zóne a na Svätoplukovom námestí pripravený jarmok, rôzne chutné špeciality, hudobný, divadelný i literárny program pre veľkých i malých.

„V sobotu ráno sa spoločne vydáme na putovanie po Cyrilo-metodskej ceste. Štartovať budeme v areáli Zoborského kláštora. Určite odporúčam aj prechádzku na Martinský vrch, kde sme si v spolupráci s Archeologickým ústavom a Zoborskými včelami pripravili úplne nový koncept Dňa otvorených dverí,“ povedal primátor Hattas.

Večerný program prvého dňa zakončia organizátori veľkolepo – koncertom Slovenského komorného orchestra a filharmonického zboru. Druhý večer na hlavnom pódiu vystúpi Marián Čekovský a superstáristka Barbora Piešová. Uskutoční sa tiež galakoncert k 75. výročiu Divadla Andreja Bagara v Nitre. Program v nedeľu večer ulahodí folkloristom, vystúpia tanečníci z Lúčnice.

Podrobný program mestských slávností

Nitra, milá Nitra 2024Zdroj: mesto Nitra