Súčasťou programu 19. ročníka Medzinárodného festivalu Divadelná Nitra (24. – 27. septembra 2010) nie je len kvalitný hlavný program a množstvo sprievodných podujatí, ale aj už niekoľko rokov obľúbené diskusie s tvorcami inscenácií hlavného programu a divadelnými odborníkmi z mnohých krajín Európy. Počas ranných podujatí nazvaných Raňajky s... sa diváci stretnú so zahraničnými režisérmi Alainom Platelom, Dimitrijom Krymovom, Bélom Pintérom, Rostislavom Novákom, Agnieszkou Olsten , ale aj so slovenskými divadelnými osobnosťami – s Rastislavom Ballekom, Slávou Daubnerovou a Dušanom Vicenom. Uskutoční sa tiež prvé stretnutie projektu VWW – Visegrad WindoW, ktorého cieľom je vytvorenie aktívnej diskusnej platformy divadelných expertov z krajín V4.

Popis

Každý festivalový deň budú účastníci festivalu vstávať s tvorcami inscenácií. Ranné Raňajky s... ponúknu priestor na diskusie. V sobotu ráno sa diváci porozprávajú s Rostislavom Novákom, tvorcom českého fresh cirkusu La Putyka, a moskovským režisérom Dimitrijom Krymovom, ktorý do Nitry príde so svojou experimentálnou činohrou Opus č. 7. V nedeľu sa festival zobudí s Bélom Pintérom, maďarským režisérom sociálnej drámy Špina – vidiecka telenovela a Dušanom Vicenom režisérom inscenácie Mŕtve duše (obrazy nového sveta).

V pondelok ráno sa posledný festivalový deň začne so svetoznámym choreografom Alainom Platelom, ktorý priblíži odbornej aj laickej verejnosti tanečnú inscenáciu Out of Context – for Pina. S Platelom sa o „raňajky“ podelia Rastislav Ballek (režisér monodrámy HOLLYROTH), Sláva Daubnerová (autorka a protagonistka dokumonodrámy M.H.L) a poľská režisérka Agnieszka Olsten (Samsara Disco). Raňajkovať, diskutovať a konfrontovať svoje osobné zážitky a skúsenosti sa bude v sobotu o 10.30 h a ostatné dni o 10.00 h v Meeting pointe v Divadle Andreja Bagara. V auditóriu sa stretnú okrem slovenských kritikov a zahraničných hostí aj študenti Súkromného konzervatória v Nitre a početná skupina účastníkov vzdelávacieho programu Ako na divadlo.

Zdroj: Tlačová správa, www.nitrafest.sk, fotografia na titulke: balet v réžii Alaina Platela