Pred dvoma dekádami mohli Slováci prvýkrát nakúpiť všetko potrebné pod jednou strechou v prvom hypermarkete. Vyše 7 000 m2 predajnej plochy ponúkol nový hypermarket, ktorý otvorila spoločnosť Tesco v Nitre v júni 1999. Bol to vôbec prvý hypermarket na Slovensku a miesto, ktoré Slovákom prinieslo najširšiu ponuku produktov na trhu.

Zákazníci si mohli v prvom hypermarkete vybrať spomedzi takmer 50-tisíc druhov tovaru na jednom mieste. V samotnom obchode pracovalo v tom čase približne 600 ľudí, čim sa v roku 1999 radilo Tesco k najväčším zamestnávateľom v meste Nitra. Novinkou bolo predstavenie vlastnej značky Tesco s 30 druhmi potravín a drogérie.

V nitrianskom hypermarkete stále pracuje aj 30 kolegov, ktorí tu pôsobia od jeho otvorenia. Takto si na otvorenie prvého hypermarketu na Slovensku spomína Monika Andrašiková: „Na otvorení sa zúčastnili aj zástupcovia mesta. Keďže to bol prvý hypermarket na Slovensku, ľudia boli zvedaví a na otvorenie pricestovali zo širokého okolia. Pred obchodom stáli dlhé rady ešte pred otvorením. Prvých návštevníkov nového hypermarketu vtedy zaujímali najmä akcie na rôzny tovar, ktorý dovtedy nebol tak ľahko dostupný. Zrazu mali pri jednom type tovaru na výber množstvo nových domácich aj zahraničných značiek.“

Od otvorenia prešiel hypermarket mnohými zmenami vrátane celkovej modernizácie: „Najväčšia zmena prebehla v roku 2016, keď sme upravili pulty s ponukou čerstvých potravín a mrazených výrobkov, zväčšili sme priestor so sezónnym tovarom a zaviedli sme predaj voľných rýb. Okrem toho, sme vytvorili F&F oddelenie so samostatným vstupom. Zákazníkom tiež ponúkame čerstvé pekárenské výrobky z našej vlastnej pekárne,“ hovorí súčasný riaditeľ hypermarketu Tesco v Nitre Ivan Róža. V súčasnosti patrí hypermarket Tesco, ktorý sídli v obchodnom centre Galéria, k najväčším veľkoplošným predajniam v Nitrianskom kraji.

Tesco vstúpilo na slovenský trh v roku 1996. Reťazec aktuálne prevádzkuje 150 obchodov rôznych formátov, 4 nákupné centrá Galéria, 3 distribučné centrá a 18 čerpacích staníc. Spoločnosť tiež prevádzkuje služby ako Tesco Online nákupy, Tesco Finančné služby a Tesco mobile. Po celom Slovensku Tesco zamestnáva 10 000 kolegov, čím sa zaraďuje medzi troch najväčších súkromných zamestnávateľov v krajine.

+ pár fotografií z výstavby Galérie Tesco

Prvý hypermarket na Slovensku otvorilo Tesco pred 20 rokmi Prvý hypermarket na Slovensku otvorilo Tesco pred 20 rokmi Prvý hypermarket na Slovensku otvorilo Tesco pred 20 rokmi Prvý hypermarket na Slovensku otvorilo Tesco pred 20 rokmi Prvý hypermarket na Slovensku otvorilo Tesco pred 20 rokmiZdroj: Tesco, foto z výstavby Galérie - Nitralive.sk